Trwa ładowanie...

Czy na pewno twoja dieta jest zdrowa?

Avatar placeholder
28.02.2020 11:05
Czy na pewno twoja dieta jest zdrowa?
Czy na pewno twoja dieta jest zdrowa? (123RF)

Odwodnienie organizmu może być wynikiem nie tylko biegunki, wymiotów lub wysiłku fizycznego. Również nierozsądna dieta może skutkować groźnym niedoborem wody w organizmie. Osoby, które z upodobaniem stosują herbatki przeczyszczające narażają się na poważne problemy związane z nadmiernym usuwaniem wody z organizmu. Błędem jest także spożywanie małych ilości płynów na diecie wysokobłonnikowej oraz stosowanie diety proteinowej. Wodę tracimy również w wyniku spożywania dużych ilości kawy i alkoholu – z tego powodu warto ograniczyć liczbę filiżanek małej czarnej lub kufli piwa.

spis treści

1. Herbatki przeczyszczające a ryzyko odwodnienia

Korzyści z picia herbaty zostały naukowo udowodnione, jednak jeden z jej rodzajów nie cieszy się uznaniem lekarzy i dietetyków. Popularne herbatki przeczyszczające mogą wywoływać poważne skutki uboczne, gdy są spożywane w dużych ilościach. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i stosuje je w celu usunięcia toksyn z organizmu oraz utraty zbędnych kilogramów. Warto uświadomić sobie, że choć herbatki na przeczyszczenie faktycznie zwiększają częstotliwość wypróżnień, szanse na prawdziwą utratę kilogramów są znikome, gdyż napoje te działają w jelicie grubym i okrężnicy, a tłuszcz i kalorie są wchłaniane w jelicie cienkim. Spadek wagi jest więc spowodowany głównie utratą wody w wyniku częstych biegunek. Nadmierne spożycie tego typu produktów może doprowadzić do groźnego dla organizmu odwodnienia.

Herbatki przeczyszczające nie tylko powodują rozwolnienia, ale i wywołują skurcze brzucha oraz problemy żołądkowe. Długotrwałe ich stosowanie może skutkować zaparciami, ponieważ nadmierny efekt przeczyszczający spowalnia pracę okrężnicy. Ponadto może dojść do obniżenia poziomu potasu. W takiej sytuacji istnieje ryzyko zaburzeń rytmu serca.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Warto uświadomić sobie, że również zielona herbata może doprowadzić do odwodnienia, gdy jest spożywana w dużych ilościach. Mimo iż słynie ona z cennych właściwości prozdrowotnych, także i w jej przypadku wskazane jest zachowanie umiaru.

Nawadnianie u osób aktywnych i sportowców
Nawadnianie u osób aktywnych i sportowców

Do odwodnienia może dojść nie tylko w wyniku infekcji przewodu pokarmowego, ale i intensywnego treningu.

zobacz galerię

2. Wpływ diet na nawodnienie organizmu

Błonnik to ważny składnik odżywczy, mimo iż nie jest wchłaniany przez jelita. Odpowiednia jego ilość w diecie zapewnia regularne wypróżnienia. Znaczne ilości błonnika w jadłospisie zwiększają objętość stolców i mogą pomóc w zwalczaniu zaparć, gdy jednocześnie spożywa się dużo płynów. Dodatkowe ilości tego składnika mogą obniżać poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Jednak dieta wysokobłonnikowa nie jest pozbawiona wad. Duże ilości błonnika mogą zaburzać działanie niektórych leków. Ponadto mogą pojawić się wzdęcia oraz gazy. Zbyt częste i obfite stolce mogą mieć również następstwo w postaci odwodnienia. Aby go uniknąć, należy wypijać dużo wody. Znacznie bardziej niekorzystna jest jednak dieta wysokobiałkowa. Białko jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak jego metabolizm wymaga większych ilości wody niż przemiana tłuszczów lub węglowodanów. Nadmierne spożycie białka może więc prowadzić do odwodnienia.

3. Napoje o działaniu moczopędnym

Niektóre napoje zamiast nawadniać organizm, zwiększają ilość wydalanego moczu. Są to przede wszystkim napoje z kofeiną oraz alkohole. Kofeina znajduje się w kawie oraz nieziołowych herbatach. Spożywanie ich w dużych ilościach przy małej podaży wody i innych płynów może wywołać odwodnienie. Podobnie jest w przypadku alkoholu. Jego właściwości moczopędne są znane od dawna. Alkohol powoduje zwiększenie częstotliwości oddawania moczu. Wraz z moczem organizm traci cenne witaminy oraz minerały. Brak ważnych składników odżywczych może zakłócić przebieg wielu procesów zachodzących w organizmie. W rezultacie po nadmiernym spożyciu alkoholu mogą pojawić się następujące objawy: ból głowy, biegunka, uczucie zmęczenia, nudności oraz nerwowość. Te symptomy określa się mianem kaca. Najlepszym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych dolegliwości jest spożywanie alkoholu w umiarkowanych ilościach oraz nawadnianie organizmu.

4. Jak uniknąć odwodnienia?

Rozsądna dieta i odpowiednie spożycie płynów zwykle wystarczy, by organizm był optymalnie nawodniony. Czasami jednak w wyniku biegunki, wymiotów lub intensywnych ćwiczeń fizycznych człowiek traci dużo wody, a wraz z nią cennych elektrolitów. W takiej sytuacji zwykła woda nie wystarczy, by przywrócić właściwe nawodnienie oraz stężenie elektrolitów. Lepszym wyborem są doustne płyny nawadniające (DPN). Preparaty tego typu są doskonale wchłaniane przez organizm dzięki idealnym proporcjom glukozy i elektrolitów. Płyny nawadniające są bezpieczne zarówno dla osób dorosłych, jak i niemowląt oraz starszych dzieci. W przeciwieństwie do napojów o wysokiej osmolarności (soki owocowe płyny nawadniające nie pogłębiają odwodnienia i nie nasilają dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze