Trwa ładowanie...

Pasy w karate

Avatar placeholder
05.09.2013 13:40
Pasy w karate
Pasy w karate

Karate jest sztuką walki rodem z Japonii. Z chwilą rozpowszechnienia się karate poza Kraj Kwitnącej Wiśni, kiedy zaczęto traktować karate jako dyscyplinę sportową, pojawiła się potrzeba stworzenia wymagań egzaminacyjnych oraz zmotywowania amatorów możliwością uzyskania awansu umiejętnościowego. Treningi wymagają systematyczności i poświęcenia, dlatego pasy karate mają mobilizować oraz świadczyć o zaangażowaniu i wyszkoleniu karateki.

spis treści

1. Style karate

Należy wspomnieć, że istnieją różne style karate, w których obowiązują odmienne zasady klasyfikowania pasów karate.

Cechą wspólną jest niewątpliwie wyróżnienie czarnego pasa na określenie mistrza oraz brązowego pasa dla zaawansowanych adeptów. Interesujące, że nawet liczba stopni uczniowskich waha się pomiędzy stylami od sześciu do nawet dwunastu.

2. Kolory i symbolika pasów w karate

Pasy w karate są symbolicznym gestem oznaczającym połączenie umysłu i ciała. Nadanie im kolorów symbolizuje powolny postęp, przechodzenie z jednego etapu na następny, pokonywanie kolejnych przeszkód cielesnych, emocjonalnych i duchowych. Dlatego kolory pasów w karate nie są przypadkowe.

Zobacz film: "Wing Tsun Kung Fu - obrona przed dwoma napastnikami"
  • Biały pas karate Symbolizuje nadzieję, czystość, entuzjazm i możliwość zdobywania. Od niego rozpoczyna się długa droga karateki do uzyskania tytułu dan, mistrza. Oczekuje się od ucznia zupełnego skupienia i wytrwałości w treningu, opanowania etykiety karate oraz przyjmowania właściwej postawy.
  • Pomarańczowy pas karate Opanowanie początkowego treningu przemienia biały pas karate w pomarańczowy. Trening na tym poziomie związany jest z zachowaniem równowagi i stabilności, także kontrolą własnego ciała, panowaniem nad odpowiednią pracą stóp i nóg. W niektórych

odmianach karate pas ten jest pomijany.

  • Niebieski pas karate

Kolejny etap treningu karate, określany mianem „stopnia koloru wody”. Symbolizuje płynność przepływającej wody. Niebieski pas karate w treningu oznacza opanowanie płynności ruchów i elastyczności ciała, panowanie nad własnym stanem ducha, świadczy o przezwyciężeniu słabości emocjonalnych, zgodnie z zasadą, że przewagę w walce uzyskuje ten, kto nie okazuje gniewu i niepewności.

  • Żółty pas karate

Kolor żółty skojarzony jest z symboliką ognia i jego (nie)ziemskiej energii. Zgodnie z tradycją samurajską, istnieje w człowieku punkt (ogień), będący magazynem jego psychicznej i fizycznej energii. Zdobycie żółtego pasa karate oznacza uświadomienie sobie istnienia siły mentalnej, posiadającej większą moc od siły fizycznej. Prawdziwa siła to umiejętność panowania umysłem nad ciałem, to energia doprowadzająca ciało do doskonałości.

  • Zielony pas karate

Połączenie ognia z wodą. To kontynuacja nauki panowania nad sobą i budowanie pozytywnego stosunku do otoczenia. Przełom zielonego pasa karate tkwi w zrozumieniu, że siła bez mądrości i współczucia wobec ludzi i świata zawsze przyjmuje moc destrukcyjną. Zielony pas karate oznacza dojrzałość, mądrość i oddaną serdeczność.

  • Brązowy pas karate

Świadczy o doskonałości techniki oraz przyswojeniu filozofii i etyki karate. Jest bliski mistrza, staje się przykładem i nauczycielem dla uczniów. Brązowy pas karate to dysponowanie harmonią ciała i umysłu, spokojem i doświadczeniem.

  • Czarny pas karate

Kolor potęgi mistrza. Powiązany z kolorem ciemnoniebieskim wykracza poza ludzką fizyczność. Czarny pas karate jest zarezerwowany dla najdojrzalszych, świadomych ze stanu własnego umysłu. Mistrz potrafi wejrzeć w siebie i przed sobą świadczyć o swojej dojrzałości. Oszukać można każdego, ale nie siebie. Czarny pas karate nie może oznaczać końca treningu, mistrz świadomy siebie stale dąży do doskonałości.

Karate to coś więcej niż sztuka walki. Każdy etap jest nowym zadaniem, kolejną umiejętnością rozumienia swojej siły fizycznej i umysłowej. Trening karate jest połączony z wiedzą, która prowadzi do cielesnej i duchowej doskonałości mistrza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze