Powitaj Nowy Rok z pięknym uśmiechem
Zadbane i białe zęby to podstawa pięknego wyglądu. Nic więc dziwnego, że każdy chciałby zabłysnąć jasnym uśmiechem na imprezie świątecznej i balu sylwestrowym. Warto jednak pamiętać o zdrowiu i bezpieczeństwie podczas codziennej higieny i pielęgnacji jamy ustnej. Jak osiągnąć taki efekt i co sprawia, że nasze zęby są białe? Kolor kości zębów zależy głównie od dwóch tkanek: elastycznej zębiny oraz twardego szkliwa – im bardziej zmineralizowane, tym bardziej odbija światło, dzięki czemu zęby są jaśniejsze.
1. Od czego zależy biel zębów?
Barwę zębów często dziedziczymy po rodzicach, ale ich kolor zależy również od diety, wieku oraz naszych nawyków. Zęby u osób starszych są cieńsze, mają starte szkliwo i są bardziej żółte. Kolor zębów rzadko kiedy jest idealnie biały, zazwyczaj są one lekko szare i żółtawe. Te ostatnie są najtwardsze i bardziej odporne na próchnicę.
2. Jaką metodę wybielania zębów wybrać?
Estetyczny wygląd można osiągnąć nie tylko przez regularne mycie zębów, ale również przez wybielanie. Bez względu na to, jaka jest barwa zębów, warto dodatkowo je wybielić, aby osiągnąć jeszcze lepszy efekt wizualny.
Zęby można wybielić za pomocą wielu metod, np. w profesjonalnym gabinecie dentystycznym przy użyciu żelu oraz specjalnych lamp lub domowymi sposobami, stosując nocne nakładki. Są również sposoby naturalne, które wykorzystują działanie wody utlenionej i sody oczyszczonej. Metoda nakładkowa jest dość niebezpieczna dla zębów i zdrowia pacjenta, ponieważ nie mamy nad nią pełnej kontroli. Stosując ją, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, gdzie preparat dotrze, jeśli doszłoby do wydostania się go z nakładek nazębnych.
Po każdym zabiegu wybielania warto użyć żeli z amorficznym fosforanem wapnia, choć nie zawsze daje to gwarancję ochrony dla szkliwa. W 2012 roku weszła w życie unijna dyrektywa dotycząca wybielania zębów, stanowiąca, że w zabiegach mogą być stosowane jedynie niskie stężenia nadtlenku wodoru, oparte na organicznych substancjach. Używane do tej pory preparaty powodowały zbyt wysoką nadwrażliwość oraz inne problemy z zębami.
3. Jak zdrowo i bezpiecznie wybielać zęby w domu?
Zęby możemy wybielać również w zaciszu domowym. Wystarczy regularnie płukać jamę ustną wodą z dodatkiem sody oczyszczonej lub wodą utlenioną. Jednakże znacznie prostszym rozwiązaniem jest stosowanie wybielających past do zębów, które dzięki zawartości mikropolerek i sody oczyszczonej umożliwiają wybielanie zębów nawet do trzech różnych odcieni oraz skutecznie walczą z przebarwieniami i płytką nazębną. Soda, która wnika w strukturę szkliwa usuwa nie tylko widoczne gołym okiem przebarwienia, ale również plamy osadzone głęboko wewnątrz. Działa zarówno wybielająco, jak i neutralizująco, usuwając brzydkie zapachy i odświeżając oddech, co jest nie tylko mile widziane w codziennym życiu, ale również niezbędne na czas sylwestrowych szaleństw .