Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Poznaj skuteczne sposoby na oparzenia słoneczne

 Aleksandra Miłosz
24.11.2018 16:51
Poznaj skuteczne sposoby na oparzenia słoneczne
Poznaj skuteczne sposoby na oparzenia słoneczne (Grafika / Shutterstock)

Będąc na wakacjach, zazwyczaj jest nam ciężko oprzeć się pokusie zażywania codziennych kąpieli słonecznych. Zdając sobie sprawę z ewentualnych konsekwencji, aż do ostatniego dnia wakacyjnego wypoczynku wolne chwile spędzamy na plaży. Efekt? Poparzenie słoneczne. Pieczenie skóry utrzymuje się nawet po powrocie z wakacyjnych wojaży i utrudnia nam nie tylko spanie, ale nawet noszenie ubrań. Możesz jednak wypróbować naturalne sposoby, które złagodzą bolesne skutki oparzenia. Oto one.

spis treści

1. Przygotuj kompres

Po oparzeniu słonecznym na skórze zaczyna rozwijać się stan zapalny. Aby zahamować jego rozwój, a co za tym idzie zmniejszyć dolegliwości bólowe, możesz przygotować kompresy do nakładania na ciało. Jeśli twoje poparzenie nie jest bardzo poważne, to możesz zamoczyć przygotowaną gazę w zimnej wodzie z kostkami lodu. Taki kompres przyniesie ulgę, jeśli co kilka minut będziesz powtarzać czynność.

Jeśli jednak twoja skóra jest mocno poparzona, a w dodatku swędzi, to w aptece możesz kupić octan glinu, który jest głównym składnikiem płynu Burowa. Zmniejszy on świąd i przyspieszy proces gojenia się skóry. Warto też sięgnąć po naturalne kosmetyki. Na oparzenia pomoże oczar wirginijski, który dzięki właściwościom przeciwzapalnym przyniesie długotrwałą ulgę. Wystarczy przygotować napar z tej rośliny, a po wystygnięciu nasączyć nim gazę lub waciki.

Błędy, które popełniasz podczas opalania
Błędy, które popełniasz podczas opalania [10 zdjęć]

Nie oszczędzaj na kremie ochronnym, upewnij się, że posmarowałaś całe ciało. Nałóż ilość kremu rozmiaru

zobacz galerię
Zobacz film: "Krem z filtrem - jaki faktor wybrać?"

2. Szukaj pomocy w kuchni

Kuchnia może być również cennym źródłem skutecznych produktów przynoszących ulgę w oparzeniach skóry. Jednym z nich są płatki owsiane. Należy je zawinąć w gazę i moczyć w wodzie, która będzie ci służyła za przeciwbólowy kompres. Równie skutecznie poradzi sobie zimny jogurt lub kefir. Rozprowadź go równomiernie na poparzonych fragmentach ciała i zmyj po 20 minutach, nakładając nową warstwę. Jeśli oprócz rąk, nóg, pleców i klatki piersiowej poparzeniu uległy też obszary o cieńszej skórze, takie jak powieki i usta, to warto położyć na nie torebki herbaty namoczone wcześniej w zimnej wodzie. Nie tylko złagodzą ból, ale zmniejszą też opuchliznę.

3. Unikaj mydła

Mydło może wysuszyć i podrażnić spaloną słońcem skórę, dlatego należy unikać gorących kąpieli z dodatkiem płynu lub żelu do mycia. Jeśli musisz używać mydła, to sięgnij po to o łagodnym działaniu, polecane dla skóry suchej i wrażliwej. Zamiast wanny wybierz chłodny prysznic, a następnie wysusz ciało, ale zamiast pocierania, przykładaj ręcznik do skóry miejsce za miejscem. Aby zmniejszyć ból i świąd możesz też do wanny z letnią wodą wlać 1 szklankę octu jabłkowego, który ściągnie obolałą skórę i złagodzi ból.

4. Sięgnij do zamrażarki

Chcąc złagodzić ból spowodowany oparzeniem słonecznym, możemy sięgnąć po mrożonkę. Pamiętajmy jednak, aby nie trzymać jej zbyt długo na skórze, ponieważ możemy spowodować odmrożenie
Chcąc złagodzić ból spowodowany oparzeniem słonecznym, możemy sięgnąć po mrożonkę. Pamiętajmy jednak, aby nie trzymać jej zbyt długo na skórze, ponieważ możemy spowodować odmrożenie

Niekiedy ból przy oparzeniu słonecznym jest nie do opisania. Nie możesz usiąść, leżenie też nie pomaga, szukasz więc rozwiązań, które przyniosą ci ulgę. Chłodny prysznic działa, ale tylko przez chwilę – po kilku minutach skóra znów pali. Jeśli nie możesz już sobie poradzić z bólem i świądem, to sięgnij do zamrażarki. Torebkę pełną lodu lub mrożonego groszku zawiń w bawełnianą ścierkę kuchenną i przykładaj do obolałych miejsc. Pamiętaj jednak, aby nie przykładać mrożonki bezpośrednio na skórę, ponieważ doprowadzisz do szoku termicznego, a problem stanie się dużo poważniejszy.

5. Jedz i pij

Często zapominamy, że jedzenie i picie ma istotny wpływ na kondycję naszej skóry. Pamiętaj przede wszystkim o piciu dużych ilości wody, aby przeciwdziałać wysuszeniu spalonej słońcem skóry. Oprócz picia niegazowanej wody, organizm warto też nawadniać owocami. Sięgnij więc po arbuza, pomidory czy winogrona. Dieta bogata w surowe warzywa, owoce oraz pieczony lub grillowany drób pomaga zapewnić skórze składniki odżywcze potrzebne do regeneracji. Gdy odczuwasz skutki poparzenia słonecznego, zapomnij o potrawach tłustych, ciężkostrawnych i wysokoprzetworzonych.

6. Nawilżaj

Nawilżanie skóry to podstawowy zabieg po zbyt mocnym opalaniu, dzięki któremu zapobiegniemy ściąganiu i wysuszaniu naskórka
Nawilżanie skóry to podstawowy zabieg po zbyt mocnym opalaniu, dzięki któremu zapobiegniemy ściąganiu i wysuszaniu naskórka

Nawilżanie skóry powinieneś rozpocząć od razu po zakończeniu opalania. Skoro jednak dokucza ci poparzenie słoneczne, to ten etap został przez ciebie pominięty. Nawilżaj więc skórę teraz, chyba że na jej powierzchni pojawiły się pęcherze wypełnione osoczem. Po pewnym czasie popękają, a uszkodzony naskórek jest najlepszym źródłem do rozwoju zakażenia. Jeśli jednak na twojej skórze pęcherze się nie pojawiły, to sięgnij po intensywnie nawilżający balsam przeznaczony dla skóry mocno wysuszonej i podrażnionej. Dla uzyskania dodatkowej ulgi przechowuj swój nawilżający balsam lub olejek w lodówce.

7. Zapamiętaj!

Przestrzeganie zasad właściwego i zdrowego opalania pozwoli nie tylko ustrzec się przed poparzeniem słonecznym, ale uchroni nas też przed nowotworem skóry
Przestrzeganie zasad właściwego i zdrowego opalania pozwoli nie tylko ustrzec się przed poparzeniem słonecznym, ale uchroni nas też przed nowotworem skóry

Mądry Polak po szkodzie – to fakt. Jeśli teraz zapamiętasz skuteczne rady, to w przyszłości unikniesz ponownych poparzeń słonecznych. Po pierwsze, zwróć uwagę na swoje leki. Niektóre przyjmowane na co dzień farmaceutyki są światłoczułe, a w trakcie ich przyjmowania nie można wystawiać skóry na działanie promieni UV. Do tej grupy zalicza się w szczególności antybiotyki, leki uspokajające i przeciwgrzybicze, a także tabletki antykoncepcyjne, leki moczopędne oraz te na cukrzycę. Jeśli masz wątpliwości, czy stosując swoje leki, możesz bezpiecznie się opalać, to poproś o poradę lekarza.

Pamiętaj też, że po poparzeniu słonecznym skóra może dochodzić do całkowitego zdrowia nawet od 3 do 6 miesięcy. W tym okresie jest bardziej podatna na wszelkiego typu podrażnienia, a w szczególności na kolejną dawkę promieniowania UV. Na całe ciało stosuj więc kremy z wysokim faktorem SPF i regularnie nawilżaj skórę.

Oparzenia unikniesz też, odpowiednio przygotowując się do opalania. Krem z filtrem nałóż na 30 minut przed wyjściem na dwór, nawet jeśli dzień jest z pozoru pochmurny. Nie zapominaj też o szczególnej ochronie wrażliwych partii takich jak uszy, usta czy powieki. Wybieraj też odpowiedni filtr dla swojej karnacji i zrezygnuj z opalania między 11 a 14, kiedy słońce świeci najwyżej i najsilniej.

Należy pamiętać, że oprócz domowych sposobów na poparzenia słoneczne zastosować warto także preparaty dostępne w aptece, takie jak Panthenol w piance czy alantan. Jeśli stan skóry oparzonej utrzymuje się dłużej i dostępne środki nie pomagają, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze