Czy wszystkie sporty są dobre dla par?
Wspólna pasja może umocnić związek. Z kolei sport poprawia kondycję i samopoczucie. Dzięki aktywności fizycznej wiele osób staje się szczęśliwszymi, a jeżeli takie przyjemne chwile spędza się z drugą połówką, pozytywne skojarzenia umacniają związek. Przyjrzyjmy się, które aktywności można uprawiać we dwoje i jakie emocje mogą wywołać.
1. Siłownia
Na siłowni każdy ćwiczy na swój rachunek. Niestety – a może właśnie na szczęście – nie możemy przerzucić wysiłku na kogoś innego. Jeżeli ktoś wykona nasz trening, korzyści odniesie jego organizm i jego zdrowie. Z drugiej strony sama obecność drugiej połówki może działać motywująco, bo w takich sytuacjach zazwyczaj lubimy pokazać się z tej dobrej strony. Wiele ćwiczeń z obciążeniem wymaga stosownej asekuracji. Tutaj to raczej kobieta może liczyć na pomoc swojego partnera niż na odwrót, choć oczywiście może to wyglądać różnie.
2. Acroyoga
Acroyoga to połączenie akrobatyki i pozycji znanych z jogi, które wykonywane są m.in. w parach. Jest to stosunkowo nowy pomysł. Terminu tego używa się od lat 90. XX wieku, choć sama praktyka znana była nieco wcześniej. Zajęcia z acroyogi stopniowo budują wzajemne zaufanie. Kontakt cielesny rodzi bowiem pewne napięcia, a utrzymanie określonych pozycji wymaga obopólnego wyczucia, zrozumienia i zgody. Ponadto tworzenie określonych figur wymaga wejścia w określone role: podstawy (bazy), latacza i spottera (asekuranta), które wzajemnie się dopełniają. Fizyczne rezultaty takiej sesji to odprężenie i rozluźnienie. Jeżeli partnerzy w związku zawdzięczają je sobie nawzajem, tym bardziej działa to na korzyść umocnienia ich relacji.
3. Basen
Basen wydaje się dla niektórych dobrym pomysłem na randkę czy wspólne spędzanie czasu. Wszystko zależy jednak od tego, co dokładnie zamierzamy tam robić. Oczywiście jest to też pretekst, by założyć strój kąpielowy, jednak dla osób, które mają zacięcie treningowe, może wydawać się pomysłem bez sensu. Lepsza wydaje się wizyta w spa, które jest bardziej nastawione na wspólne spędzenie czasu przez parę.
4. Kajaki
Kajaki rozpatrywane zarówno jako sport, jak i rekreacja, wymagają obrania pewnej strategii od płynących ze sobą osób. W przypadku sytuacji treningowych powinno być to równomierne rozłożenie siły i stosowanie jednolitych zasad działania, by osiągnąć wspólny cel. Jeżeli ma to być tylko pojedynczy spływ, ważne jest przede wszystkim spójne, zgodne podejście do tej – bądź co bądź – dobrej zabawy.
5. Tenis
Tenis wymaga konkretnych umiejętności technicznych. Podczas lekcji będziecie więc musieli skupić się przede wszystkim na tym, aby je zrozumieć, wykonać i doskonalić. We dwoje na boisku zazwyczaj bywa raźniej, jeżeli jednak wasze postępy nie są równomierne, może to rodzić pewne frustracje, gdy jedna ze stron nie okaże drugiej zrozumienia. Z kolei, gdy rozgrywacie mecz przeciwko sobie, zaczynacie ze sobą rywalizować. Na niektórych działa to wręcz pobudzająco. Jeżeli jednak macie się przez to pokłócić, być może lepiej rozegrać to inaczej – umówcie się na mecz przeciwko innej parze. Ostatnimi czasy coraz bardziej popularna w Polsce staje się również gra w squasha.
6. Sporty walki
Sporty walki po prostu wymagają fizycznego kontaktu ćwiczących ze sobą osób, a niektóre pozycje – naprawdę dużej bliskości. Ponadto umiejętność samoobrony jest praktyczną umiejętnością, którą warto posiadać. Jeżeli jednak para ćwiczy ze sobą, a obie strony mają skłonność do nieustannego rywalizowania, może to rodzić niezdrowe emocje. Z drugiej strony opiekuńczość pozwala zachować bezpieczeństwo w czasie takiego treningu, bo nie jest to przecież sytuacja realnego niebezpieczeństwa. Natomiast zachowanie stosownego umiaru i ukierunkowywanie swojej energii w sposób kontrolowany bywa wskazane w każdej sytuacji – nie tylko tej o charakterze sportowej.
7. Taniec
Taniec w parach może niekiedy nauczyć partnerów więcej o skutecznej komunikacji w związku niż jakakolwiek terapia czy coaching. Po pierwsze, wymaga on bardziej lub mniej – w zależności od rodzaju i stylu – bezpośredniego kontaktu fizycznego. To rodzi intymność. Jeżeli dwojgu osób taka bliskość nie sprawia przyjemności, raczej nie powinni oni tworzyć tego rodzaju relacji. W następnej kolejności wspólny taniec daje parze konkretny cel, który zależy od nich obojga. Jeżeli starają się zrozumieć i angażować w wykonanie różnych figur w takim stopniu, by udzielić sobie wzajemnego wsparcia, z dużo większym prawdopodobieństwem uda im się go zrealizować. W tym czasie może się okazać, czy któraś ze stron nie próbuje zbytnio dominować lub wręcz przeciwnie – nie wyraża w ogóle swojego zdania.
Sport rodzi wiele okazji do wspólnego rozwijania pasji i umiejętności. Uczy współpracy i bliskości w relacjach o różnym charakterze. Wśród nich są oczywiście i te intymne. A wśród sportów – szeroki wachlarz dyscyplin, w których każda para może wybrać te najodpowiedniejsze dla siebie.