Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Hormony wzrostu

Avatar placeholder
09.08.2016 12:15
Hormony wzrostu
Hormony wzrostu

Hormon wzrostu wpływa na masę mięśniową. Przede wszystkim zwiększa chudą masę ciała poprzez nasilenie syntezy białek i zwiększenie zatrzymywania azotu w organizmie. Hormon wzrostu sprzyja przenoszeniu aminokwasów wewnątrz komórek mięśniowych. Osoby z niedoborem hormonu wzrostu mają stosunkowo wysoki poziom tłuszczu w organizmie. Leczenie hormonem wzrostu przyczynia się do obniżenia zawartości tłuszczu w organizmie przy jednoczesnym wzroście ilości białka, głównie mięśniowego.

spis treści

1. Stymulatory hormonu wzrostu, czyli arginina i lizyna

Osobom, które pragną mieć pięknie wyrzeźbioną sylwetkę i zarysowane mięśnie ciała, a wcale nie uprawiają kulturystyki, lekarze zalecają spożywanie naturalnych środków uwalniających hormon wzrostu. W programie suplementacji ważne są dwa aminokwasy – arginina i lizyna. Składniki te są znanymi stymulatorami hormonu wzrostu, tzn. pobudzają jego wytwarzanie w organizmie. Hormon wzrostu, znajdujący się w przysadce mózgowej, stymuluje syntezę aminokwasów, przez co powoduje przyrost masy mięśniowej. Poza tym pomaga on w przekształceniu tłuszczu w energię, uczestniczy w odbudowywaniu tkanek ciała i wzmacnia tkankę łączną.

Arginina to aminokwas endogenny, co oznacza, że organizm potrafi go wytworzyć samodzielnie z białek i innych składników odżywczych. Arginina w dużych ilościach występuje w mięsie, drobiu i rybach. W organizmie człowieka arginina spełnia szereg niezbędnych funkcji. Suplementacji tym aminokwasem potrzebują osoby chore na wątrobę czy nerki. Jest on niezbędny do produkcji kreatyny, która wchodzi w skład mięśni i dostarcza im energii warunkującej skurcze włókien mięśniowych. Co więcej, arginina stymuluje produkcję wielu hormonów, m.in. hormonu wzrostu.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Lizyna należy do aminokwasów egzogennych, co oznacza, że organizm nie jest w stanie wytworzyć jej w wyniku naturalnych procesów chemicznych i musi być dostarczana wraz z pożywieniem. Lizyna usprawnia przyswajanie wapnia w organizmie i uczestniczy w produkcji substancji międzykomórkowej budującej kości, chrząstki oraz tkankę łączną. Dodatkowo, pomaga w rozwoju mięśni. Ten aminokwas jest silnym przeciwutleniaczem, a więc neutralizuje wolne rodniki. Udowodniono, że jednochlorek lizyny oraz proglutaminiam argininy to jedyne związki, będące w stanie podnieść stężenie hormonu wzrostu w ustroju człowieka. Tymczasem wysoki poziom tego hormonu skutkuje przyrostem masy mięśniowej, a także skuteczniejszą przemianą białek, węglowodanów i tłuszczów.

2. Działanie hormonu wzrostu

Jak w naturalny sposób zwiększyć poziom hormonu wzrostu w organizmie?

  • Stosuj dietę wysokobiałkową, która nasila wydzielanie hormonu wzrostu.
  • Zapewnij sobie dużą ilość snu, ponieważ maksymalne wydzielanie hormonu wzrostu występuje w stanie głębokiego snu.
  • Trenuj z rozsądkiem – trening o dużej liczbie powtórzeń przy umiarkowanym ciężarze skuteczniej pobudza wydzielanie hormonu wzrostu niż praca z dużym obciążeniem fizycznym.

Niekiedy, przede wszystkim po długotrwałym ograniczeniu cukru w diecie, działanie hormonu wzrostu podobne jest do insuliny – powoduje wzmożone zużycie glukozy w organizmie. Z drugiej strony, zjawisko to jest krótkotrwałe. Po upływie mniej więcej 2 godzin, przemiana cukrów w tkankach mięśniowych i tłuszczowych spada. W ten sposób glikogen zmagazynowany w mięśniach pozostaje na swoim miejscu. Jeżeli chodzi o działanie hormonu wzrostu na tkankę tłuszczową, stymuluje on rozpad trójglicerydów (tłuszczu). W wyniku tego procesu zwiększa się stężenie wolnych kwasów tłuszczowych we krwi. W związku ze spowolnieniem wychwytu cukru przez hormon wzrostu, rozpad tłuszczu jest znacznie mniej efektywny.

Hormon wzrostu w organizmie zmniejsza wychwyt glukozy i jej wykorzystanie, oszczędza glikogen, zwiększa spalanie tłuszczu oraz nasila syntezę białek. W efekcie ciało jest chudsze i znacznie bardziej muskularne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze