Trwa ładowanie...

Krem antybakteryjny – kiedy i jak stosować bezpiecznie?

Avatar placeholder
19.04.2024 15:53
Krem antybakteryjny zawiera składniki posiadające zdolność eliminowania lub hamowania wzrostu bakterii na skórze.
Krem antybakteryjny zawiera składniki posiadające zdolność eliminowania lub hamowania wzrostu bakterii na skórze. (Adobe stock)

Krem antybakteryjny to produkt, który sprawdza się w wielu okolicznościach, zwłaszcza w przypadku skłonności do infekcji lub problemów skórnych. Jaki wybrać? Czym się kierować? Kiedy i jak go stosować? Czy kremy antybakteryjne są odpowiednie do codziennego stosowania?

spis treści

1. Co to jest krem antybakteryjny?

Krem antybakteryjny to preparat, który zawiera składniki posiadające zdolność eliminowania lub hamowania wzrostu bakterii na skórze. Jest stosowany do pielęgnacji w celu zapobiegania infekcjom bakteryjnym, łagodzenia podrażnień spowodowanych przez bakterie oraz wspomagania procesu gojenia się drobnych skaleczeń, zadrapań lub otarć.

Krem antybakteryjny to rodzaj kosmetyku lub leku, który jest przeznaczony do pielęgnacji różnych części ciała. W aptekach i drogeriach można kupić:

  • krem antybakteryjny do twarzy, w tym krem antybakteryjny na trądzik,
  • krem do rąk antybakteryjny,
  • krem antybakteryjny do stóp,
  • krem antybakteryjny do miejsc intymnych.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Skład kremów antybakteryjnych

Kremy antybakteryjne, aby były skuteczne, muszą zawierać różne składniki aktywne, które działają na różne sposoby: niszczą bakterie i uniemożliwiają przyrost, zmniejszając zapalenie skóry i wspomagając proces gojenia się.

W kremach antybakteryjnych można znaleźć zarówno substancje chemiczne, jak i naturalne. Skład produktu może się różnić w zależności od jego przeznaczenia i producenta.

Popularne składniki kremów antybakteryjnych to na przykład:

  • antybiotyki (np. neomycyna, polimyksyna lub inne, które pomagają zwalczać infekcje bakteryjne na skórze),
  • alkohol etylowy (np. etanol),
  • kwasy owocowe, które mają właściwości antybakteryjne i keratolityczne (np. kwas salicylowy, kwas glikolowy lub inne kwasy owocowe),
  • naturalne olejki eteryczne o właściwościach antybakteryjnych i łagodzących (np. olejek z drzewa herbacianego, olejek z eukaliptusa),
  • ekstrakty roślinne, które mają właściwości łagodzące, przeciwzapalne oraz antybakteryjne. (np. z takich roślin jak aloes, nagietek, rumianek).

3. Kiedy stosować kremy antybakteryjne?

Kremy antybakteryjne są stosowane zwykle w przypadku dolegliwości i zmian, za które odpowiada nadmierny rozwój bakterii na skórze.

Dla jakich problemów skórnych krem antybakteryjny jest szczególnie polecany? Dzięki niemu można łagodzić objawy związane z trądzikiem, łuszczycą, egzemą, łuszczycowym zapaleniem skóry czy infekcją skóry.

Po kremy antybakteryjne warto także sięgać w celu ochrony skóry przed infekcjami bakteryjnymi przy ranach, oparzeniach czy otarciach. To może pomóc w zapobieganiu infekcjom oraz przyspieszeniu procesu gojenia.

4. Jak krem antybakteryjny działa na skórę z problemami?

Krem antybakteryjny na skórę z problemami może działać na kilka różnych sposobów, w zależności od jego składu i przeznaczenia. Jego główne zadania to:

  • zwalczanie bakterii obecnych na skórze, które odpowiadają za problemy skórne, co prowadzi do łagodzeniu towarzyszących im dolegliwości,
  • redukcja stanów zapalnych, zmniejszenie zaczerwienienia, obrzęku, dyskomfortu i bólu związanego z problemami skórnymi,
  • wspieranie gojenia skóry, co ma związek ze stymulowaniem regeneracji komórek skóry,
  • zapobieganie ponownemu zakażeniu lub pojawieniu się stanu zapalnego w przypadku ran, oparzeń czy otarć oraz zmniejszanie ryzyka powikłań, takich jak rozwój i rozprzestrzenianie się infekcji lub pogorszenie stanu skóry.

5. Krem antybakteryjny – jak go stosować bezpiecznie?

Stosując kremy antybakteryjne, trzeba pamiętać, by robić to z rozsądkiem i umiarem, pamiętając o zachowaniu środków ostrożności. Co robić, a czego unikać?

Trzeba wiedzieć, że tego rodzaju kosmetyki nie są odpowiednie dla każdego typu skóry. Powinny ich unikać osoby skórze wrażliwej lub skłonnej do alergii. Przed rozpoczęciem stosowania nowego kremu, aby upewnić się, że produkt nie wywoła niepożądanych reakcji, warto przeprowadzić test alergiczny na małej powierzchni skóry.

Ważne jest również, aby stosować kremy antybakteryjne zgodnie z instrukcjami producenta, a i unikać nadmiernego stosowania, by uniknąć podrażnień skóry i zaburzenia naturalnej mikroflory.

Nadmierne stosowanie może prowadzić do wysuszenia skóry lub zaburzenia mikrobiomu, naturalnej mikroflory skórnej. Jeśli produkt jest stosowany w celu zapobiegania infekcjom lub łagodzenia objawów problemów skórnych w przebiegu dermatoz, może być używany codziennie. Warto pamiętać o włączeniu do swojej rutyny kremu nawilżającego do twarzy.

6. Jak wybrać krem antybakteryjny?

Jak wybrać krem antybakteryjny odpowiedni do swojego typu skóry, który będzie skuteczny i bezpieczny, tj. by nie wywołał niepożądanych reakcji skórnych? Przede wszystkim:

  • określ swoje potrzeby (zapobieganie infekcjom, leczenie trądziku, łagodzenie objawów zapalenia skóry),
  • ustal typ skóry (tłusta, sucha, mieszana, wrażliwa). Skóra wrażliwa i skłonna do podrażnień wymaga kosmetyków o łagodnej formule, które zawierają substancje łagodzące i nawilżające, takie jak aloes, pantenol czy masło shea,
  • czytaj etykiety, zapoznaj się ze składem produktu i wybierz ten, w którym nie ma składników kontrowersyjnych czy potencjalnie drażniących, a wyłącznie bezpieczne i odpowiednie dla danego typu skóry i potrzeb.

Niektóre kremy antybakteryjne mogą oferować również nawilżanie, łagodzenie stanów zapalnych czy przyspieszanie procesu gojenia się.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze