Trwa ładowanie...

Pole golfowe

Avatar placeholder
05.09.2013 13:42
Pole golfowe
Pole golfowe

Gra w golf a jest sportem dla wszystkich – bez względu na wiek (istnieje odmiana aktywności dla dzieci). Każdy kto gra przyznaje, że sport ten pomaga w rozwoju osobistym i kształci charakter. Zasady gry wymagają bowiem dyscypliny, która jest niezbędna do doskonalenia swoich umiejętności. Cała rozgrywka odbywa się zwykle na polu golfowym, które składa się z 9 lub 18 dołków. Pola golfowe to najpiękniejsze tereny rekreacyjne, podobne do parków. W wielu miastach powstają minipola golfowe, na których mogą trenować wszyscy miłośnicy golfa.

spis treści

1. Charakterystyka pola golfowego

Pole golfowe tworzy ogromny obszar o powierzchni od kilku do kilkudziesięciu hektarów. Teren ten porasta przystrzyżona trawa oraz drzewa. Obszar ten przeznaczony jest do gry w golfa. Znajduje się na nim minipole golfowe bądź pole pełnowymiarowe, z odpowiednio ponumerowanymi i rozmieszczonymi dołkami. Każdy dołek ma określoną liczbę wymaganych uderzeń (tzw. PAR), która wynosi (w zależności od długości dołka) 3, 4 lub 5. Liczbę PAR poszczególnych dołków sumuje się w PAR danego pola golfowego. Każdy z dołków ma przydzielony tzw. stroke index (zakres od 1 do 18), czyli liczbę określającą różnicę w trudności rozgrywania pomiędzy graczem scratch a graczem bogey.

Pole golfowe składa się z kilku części, różniących się poziomem przystrzyżenia trawy:

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"
  • rough – obszar „dzikiej trawy” poza obszarem gry w golfa,
  • semi-rough – obszar trawy średniej długości, zwanej po prostu „uregulowanym roughem”, w postaci wąskich pasów wzdłuż fairwaya,
  • fairway – trawa mająca zwykle od 0,5 do 2 cm długości, będąca głównym torem gry,
  • green – obszar charakteryzujący się bardzo krótko przystrzyżoną trawą (mniej niż 5 mm), na którym znajduje się flaga i dołek,
  • tee – obszar startowy na początku każdego dołka.

Niedaleko pola biegną zazwyczaj dróżki dla wózków golfowych i pojazdów typu melex, którymi poruszają się golfiści i obsługa pola golfowego. Obszar gry urozmaicony bywa różnego rodzaju przeszkodami dla grających, do których należą przeszkody z piaskiem i przeszkody wodne.

2. Jak grać w golfa?

Rozgrywka w golfie polega na zaliczeniu przez zawodnika wszystkich dołków na polu. Zaliczanie dołka zaczyna się od miejsca startu, czyli pierwszego uderzenia (tee), tam znajdują się piłeczki golfowe. W wyniku pierwszego uderzenia kijem piłka wykonuje lot w powietrzu i spada na pasie do dołka. Gracz przechodzi do miejsca, gdzie piłka spadła, i wykonuje kolejne uderzenie.

Cykl ten powtarza się aż do chwili, gdy piłka zostanie umieszczona w dołku. Gdy zawodnik umieści piłkę w dołku przy mniejszej liczbie uderzeń niż liczba nominalna dołka, dostaje punkty dodatnie równe różnicy uderzeń i liczby nominalnej. Jeśli jednak wykona w tym celu znacznie więcej uderzeń niż wskazuje liczba nominalna, otrzymuje punkty ujemne liczone na tej samej zasadzie co punkty dodatnie. Po przejściu zawodnika przez wszystkie dołki zlicza się jego punkty.

Podczas rozgrywek indywidualnych zawodnicy przechodzą pole dwa, trzy, nawet cztery razy. Zwycięzcą zostaje ta osoba, która zdobędzie łącznie najwięcej punktów. Zawody drużynowe są rozgrywane zwykle w formatach foursome oraz fourball.

Gra w golfa ograniczona jest kolorami drewnianych palików, np. przeszkody wodne – czerwonymi i żółtymi, granice pola – białymi. Ponadto na polu golfowym znajdują się tablice zawierające informacje na temat danego dołka, myjki do piłek, kosze na śmieci, ławeczki oraz banery reklamowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze