Trwa ładowanie...

Sprzęt golfowy

Avatar placeholder
05.09.2013 13:42
Sprzęt golfowy
Sprzęt golfowy

Gra w golfa to dyscyplina sportu, którą amatorsko może uprawiać każdy – bez względu na płeć i wiek. Wystarczy kupić akcesoria golfowe i zarezerwować miejsce rozrywki. Można zapisać się do klubu i dzięki temu dzielić się kosztami utrzymania pola golfowego. Komplet kijów golfowych z wózkiem, torba, specjalne buty oraz piłeczki to podstawowy sprzęt do gry w golfa. W torbie dobrego golfisty na pewno znajdziemy niezbędne akcesoria golfowe. Wśród nich wyróżnić można np. marker, szczoteczkę, ręcznik, ołówek, spikes czy parasol.

spis treści

1. Rodzaje akcesoriów golfowych

Akcesoria golfowe są dość drogie, jednak wiele klubów chętnie wypożycza kije golfowe początkującym, a specjalne buty nie są na początku bardzo potrzebne.
Oto sprzęt do gry w golfa:

  • kije golfowe,
  • piłki golfowe,
  • torby golfowe,
  • wózki i pojazdy golfowe.

2. Kije golfowe

Pierwsze kije golfowe pojawiły się już kilka wieków temu. Robiono je z drewna, uchwyt zaś ze skóry. Ponieważ łatwo się niszczyły, z czasem zmieniono je na kije metalowe. W XVIII wieku pojawiły się długie kije zwane „play club” oraz kije krótkie zwane „grassed driver”, które służyły do uderzeń oddawanych z fairwayu. Rodzaje kijów golfowych:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
  • wykonane z drewna – drewna dzielą się na drewna fairwayowe oraz drivery (drivers), służą one do dalekich uderzeń. Najdalszy zasięg mają drivery używane do strzałów z obszaru tee,
  • wykonane z żelaza – żelaza mają mniejszy zasięg od driverów i służą do strzałów na mniejsze odległości oraz do celnych uderzeń, gdzie dużą rolę odgrywa dokładność,
  • puttery – są kijami służącymi do wbicia piłki do dołka z obszaru greenu; mogą mieć różną budowę i wygląd. Na przykład niektóre są tak wykonane, że dłonie poprzedzają główkę podczas uderzenia. Różnią się one także długością i ciężarem. Cięższych używa się na wolniejszych greenach. Zwykle kobiety i juniorzy używają kijów lżejszych i krótszych.

Kije do gry w golfa różnią się także elastycznością trzonka. Są trzonki giętkie, jak i trzonki sztywne. Zasada jest taka, że im uderzenie gracza jest wolniejsze, tym bardziej giętkie powinny być trzonki jego kijów. Takie zalecane są dla juniorów oraz kobiet. Kije o sztywnych trzonkach przeznaczone są raczej dla doświadczonych graczy.

3. Piłki golfowe

Gdy pojawił się golf, grano piłkami wykonanymi z drewna. W XVII wieku stworzono skórzane woreczki, w środku których było gotowane pierze. Ten typ piłek był jednak kosztowny i ulegał szybkiemu zniszczeniu, zwłaszcza gdy rozgrywki odbywały się podczas deszczu. Współcześnie wybór piłek jest ogromny. Wszystkie posiadają okrągły kształt, a ich średnica nigdy nie jest mniejsza niż 42,67 mm, a waga zazwyczaj nie przekracza 45,93 g. Piłki do gry w golfa najczęściej wykonuje się z materiałów takich jak żywica, guma, plastik, balata i surlyn.

4. Torby golfowe

Torba golfowa spełnia niezwykle ważne dla gracza funkcje, dlatego też powinna być lekka i pojemna. Dobrze by było, gdyby posiadała dużą ilość kieszeni. W torbie golfowej zazwyczaj nosi się komplet kijów do gry w golfa, czyli 14 sztuk, dlatego też w torbie powinno być dużo miejsca. Najlepiej, by kieszeń torby gracza była wyłożona miękkim materiałem, w ten sposób unikniesz zniszczenia trzonków kijów. Idealna torba powinna być podzielona na 6 części, tak by móc oddzielić poszczególne kije od siebie. Najlepsze są torby wodoodporne oraz takie, które mają pokrowce i elastyczne pasy.

5. Wózki i pojazdy golfowe

Wózek golfowy zwany bywa trolleyem, przeznaczony jest do przewożenia toreb golfowych. Zazwyczaj wykonany jest z metalu, choć zdarzają się wózki z tworzywa sztucznego. Dzięki niemu nie musisz nosić torby, która bywa bardzo ciężka. Ponieważ wózek jest na stałym wyposażeniu pola golfowego, nie musisz go kupować. Osoby, które regularnie grają mogą pozwolić sobie na zakup tego sprzętu, tym bardziej, że pojazdy golfowe znacznie ułatwiają uprawianie tej dyscypliny sportowej dla każdego.

Gra w golfa do niedawna była postrzegana w Polsce jako sport elitarny, przeznaczony dla arystokracji. Obecnie, golf jest dość łatwo dostępny niemal dla każdego (istnieje wersja golfa dla dzieci), kto naprawdę chce grać i zna zasady tej dyscypliny sportu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze