Trwa ładowanie...

Taping twarzy w domu i gabinecie – efekty, opinie, działanie

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 27.10.2022 13:11
Taping twarzy poprawia kondycję skóry i wygląd twarzy.
Taping twarzy poprawia kondycję skóry i wygląd twarzy. (Adobe Stock)

Taping twarzy to metoda relaksacji, która poprawia kondycję skóry i wygląd twarzy. Efektem stosowania dynamicznych plastrów jest spłycenie zmarszczek czy uniesienie owalu oraz usunięcie obrzęków. To możliwe, ponieważ plastry kinezjologiczne unoszą skórę, oddziałując na powięź i mięśnie, ale również układ krwionośny i limfatyczny. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest taping twarzy?

Taping twarzy, inaczej kinesiotaping lub taping estetyczny, to metoda terapii powięziowej opracowana przez dra Kenzo Kase w latach 70. XX wieku. Polega na czasowym oklejeniu twarzy specjalnymi taśmami. Jej założenia opierają się na kinezjologii, nauce specjalizującej się w badaniu ruchu ciała człowieka.

Taping estetyczny wykorzystuje plastry o wysokiej elastyczności, które naśladują działanie mięśni (tzw. dynamiczne plastrowanie). Taśmy unoszą skórę, zwiększając przestrzeń pomiędzy nią a mięśniami. To pozwala im się rozluźnić i odpocząć.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

W rezultacie obniża się napięcie powierzchniowe, rozluźniają mięśnie, a skórze zostaje przywrócona elastyczność. Technika rozluźniania mięśni przy pomocy dynamicznych plastrów od lat jest wykorzystywana przez sportowców w celu łagodzenia dolegliwości bólowych mięśni, ścięgien czy powięzi. Obecnie znajduje zastosowanie także w kosmetyce.

2. Taping twarzy - efekty

Kinesiotaping twarzy nieco różni się istotą działania od klasycznego kinesiotapingu, ponieważ jego nadrzędną rolą jest poprawa wyglądu twarzy i szyi. Dzięki nim uzyskuje się efekt naturalnego liftingu.

W przypadku twarzy efektem podejmowanych działań jest nie tylko relaksacja spiętych mięśni, ale także:

  • wygładzenie zmarszczek, zwłaszcza takich jak lwia zmarszczka i bruzdy nosowo-wargowe,
  • poprawa owalu twarzy (podniesienie go),
  • redukcja drugiego podbródka,
  • usunięcie obrzęków (np. tzw. kurze łapki) i zasinień, ponieważ taping sprzyja lepszemu dotlenieniu tkanek oraz poprawie mikrokrążenia krwi i przepływu limfy. Taśmy kinezjologiczne drenują skórę, wspomagają usuwanie złogów płynów ustrojowych,
  • usunięcie napięcia policzków i mięśni wokół ust,
  • wyciszenie napięć i bólu w obrębie szyi i karku.

Tejpy na twarz wykorzystuje się także w facemodelingu, w skład którego wchodzi masaż twarzy (np. masaż Kobido) i tejpowanie twarzy dla wzmocnienia działania zabiegu.

Wykonując taping twarzy w domu, warto wzmacniać efekty, stosując rollery do twarzy, kamienie Gua Sha czy jogę twarzy.

3. Taping twarzy – jak zrobić?

Jak naklejać taśmy do tapingu twarzy? Bardzo ważne są przygotowania: demakijaż i dokładne oczyszczenie twarzy (taśmy będą się dłużej trzymały skóry). Bezpośrednio przed tejpowaniem nie należy stosować drażniących substancji i wykonywać inwazyjnych zabiegów.

Trzeba także zaopatrzyć się w odpowiednie plastry do tapingu twarzy. Te powinny być najwyższej jakości, wykonane z bezpiecznych materiałów, ponieważ skóra twarzy jest wrażliwa. A wzór i kolor? Większość dostępnych taśm nie różni się właściwościami w zależności od koloru.

Naklejanie taśm kinezjologicznych na twarz trzeba rozpocząć od przygotowania plastrów. Ważne, by te miały odpowiednią szerokość i długość. Aby je uzyskać, wystarczy wybrać obszar twarzy, na którym ma być naklejony tejp i zmierzyć długość, na jaką należy przyciąć taśmę (tnie się ją wzdłuż linii przerwanych na spodzie taśm).

Jak naklejać plastry do kinesiotapingu? Należy pamiętać, że miejsce przyłożenia plastra do skóry jest bazą (miejscem, w którym taśma będzie ciągnąć skórę). Przy nakładaniu początku (bazy) i zakończenia plastra nie rozciąga się przykładanej taśmy.

Aby zrobić to poprawnie i w odpowiednich miejscach, warto umówić się na sesję tejpingu i poprosić o instruktaż profesjonalistę, ewentualnie zdecydować się na odpowiedni kurs (prowadzi je wiele gabinetów kosmetycznych). Pomocne są także filmiki instruktażowe, które można znaleźć w internecie.

Specjalistyczna taśma do twarzy powinna być noszona od 30 minut do 8 godzin. To dlatego najczęściej nakleja się ją na noc, choć można także nosić ją w ciągu dnia (niestety w wielu okolicznościach tejpy na twarzy mogą być krępujące).

Jak zdjąć tejpy z twarzy? Najbezpieczniej jest rozmiękczyć je ciepłą wodą, myjąc twarz, po czym delikatnie zrolować, odklejając od skóry. Nie zrywa się ich jak plastrów, to jest gwałtownym ruchem.

Jak często wykonywać taping twarzy? Można nawet codziennie. Efekty utrzymują się maksymalnie się 2–3 dni, więc to działanie krótkoterminowe. By cieszyć się długotrwałymi zmianami, taping twarzy warto wykonywać 2 razy w tygodniu przez miesiąc, potem rzadziej. Ponieważ to się sprawdza, taping twarzy zbiera bardzo dobre opinie.

4. Przeciwwskazania do tapingu twarzy

Z tej metody relaksacji mięśni twarzy nie można korzystać zawsze. Przeciwwskazaniem jest:

  • alergia na klej znajdujący się na taśmach (przez naklejeniem taśmy do kinesiotapingu trzeba sprawdzić jej działanie na niewielkim obszarze skóry),
  • zraniony, starty, uszkodzony naskórek,
  • stany zapalne skóry,
  • otwarte rany,
  • blizny,
  • zakrzepica żył.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze