Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Trening capoeiry

Trening capoeiry
Trening capoeiry

Capoeira jako sztuka walki to nauka pewnych ruchów, jak przejścia, kopnięcia czy uniki, których może nauczyć się każdy, ponieważ nie wymagają specjalnej sprawności fizycznej. Systematyczne uczestnictwo w zajęciach owocuje rozwojem siły, sprawności oraz wytrzymałości. Z czasem można przejść do bardziej zaawansowanych treningów i wykonywać różne akrobacje. Techniki capoeiry przeznaczone są dla wszystkich osób, które chcą trenować i u których nie ma żadnych przeciwwskazań.

spis treści

1. Capoeira jako sztuka walki

Należy pamiętać, że capoeira to specyficzna sztuka walki, która opiera się na płynności ruchów i unikach. Początkowo może być mylona z elementami innych sztuk walki. Osoby trenujące inne sztuki walki nie powinny się nastawiać na szybkie opanowanie capoeiry.

Na treningi mogą przyjść zarówno siedmioletnie dzieci, jak i pięćdziesięcioletni panowie. Najważniejszą zasadą, o której należy pamiętać podczas ćwiczeń jest to, że zajęcia są po to, aby czerpać z nich radość i przełamywać własne wewnętrzne słabości. Na zajęciach obowiązuje wygodny strój – najlepiej dresowe spodnie.

2. Przebieg treningu capoeiry

Trenowanie technik capoeiry jest podobne do trenowania innych sztuk walki. Zajęcia rozpoczynają się od rozgrzewki, która jest prowadzona przez jedną z osób starszych stopniem. W skład ćwiczeń rozgrzewających wchodzą ćwiczenia siłowe, rozciągające i uaktywniające stawy. Po rozgrzewce uczestnicy mają krótką przerwę, a po niej zaczynają trening właściwy. Polega on na doskonaleniu technik capoeiry prezentowanych przez prowadzącego zajęcia. Na zakończenie zajęć uczestnicy wykonują rodę. Jest to rytuał polegający na tworzeniu zamkniętego kręgu, którego głównym elementem jest orkiestra. Gracze parami wchodzą do kręgu i prowadzą w nim symulowaną walkę. W tym czasie pozostali uczestnicy przez muzykę i śpiew nadają całości energii.

Zobacz film: "Wing Tsun Kung Fu - obrona przed atakiem z góry"

Trening capoeiry w początkowym etapie pozwala przede wszystkim poprawić koncentrację zawodnika oraz wyczucie rytmu. Podczas treningu wykonywane są zarówno ćwiczenia indywidualne, jak i ćwiczenia w parach. Należy uważnie słuchać poleceń trenera, tak by jak najwięcej wynieść z zajęć. Aby łatwiej skupić się na zajęciach, warto przed treningiem wyciszyć się i „odłożyć” inne sprawy na bok. Przed zajęciami lepiej nie jeść potraw ciężkostrawnych, bo mogą wywołać wzdęcia i uczucie dyskomfortu, a tym samym obniżyć jakość treningu. Polecenia trenera należy wykonywać dokładnie, dbając o każdy szczegół. Jeśli będziemy ćwiczyć bez zaangażowania, nigdy nie osiągniemy upragnionych efektów.

3. Taniec capoeira

Sztuka walki capoeira wywodzi się z tradycji afrykańskiej i brazylijskiej i opiera się na rytmicznych i akrobatycznych kopnięciach. O płynności ruchów decydują elementy tańca, wykorzystane w tej technice walki. Capoeira jest nie tylko dynamiczna, ale również bardzo taneczna. Podczas walki mało jest statycznych pozycji, nacisk położony jest na kopnięcia i podcięcia. Rzadko kiedy blokuje się ciosy przeciwników, raczej stosuje uniki i przejścia. Najważniejszym ruchem w capoeirze jest ginga, który nadaje tej sztuce walki charakter tańca. Stanowi on także bazę do wykonywania ataków oraz uników. Ruch polega na płynności i dynamice, co skutecznie utrudnia trafienie przez przeciwnika.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze