Trwa ładowanie...

Zapomnij o napojach dla sportowców – lepiej sprawdzi się zwykły cukier

Avatar placeholder
14.01.2016 10:56
Zapomnij o napojach dla sportowców – lepiej sprawdzi się zwykły cukier
Zapomnij o napojach dla sportowców – lepiej sprawdzi się zwykły cukier (Źródło: 123RF)

Rezygnacja z niektórych napojów dla sportowców na rzecz łyżeczki cukru może sprawić, że ćwiczenia będą lżejsze dla maratończyków czy biegaczy długodystansowych. Naukowcy z Uniwersytetu w Bath twierdzą, że cukier rozpuszczony w butelce wody przed dużym wysiłkiem fizycznym może pomóc w osiągnięciu dobrych rezultatów.

W nowych badaniach oceniono wpływ ćwiczeń wysiłkowych na poziom glikogenu (stanowi on istotną rezerwę energetyczną) w wątrobie. Przetestowano wiele napojów sportowych, aby sprawdzić działanie różnych węglowodanów, które mogą hamować spadek poziomu glikogenu oraz zapobiegać zmęczeniu. Eksperyment przeprowadzony na rowerzystach długodystansowych pokazał, że trawienie węglowodanów w formie glukozy czy sacharozy może w tym pomóc.

Zarówno glukoza, jak i sacharoza – w formie cukru stołowego – to ważne węglowodany proste. Jednak węglowodany węglowodanom nierówne. Okazuje się, że połączenie różnych źródeł cukru poprawia wskaźnik ich absorbcji z jelit.

Wiele napojów sportowych produkowanych jest na bazie sacharozy lub połączenia glukozy z fruktozą, a część z nich polega jedynie na glukozie. Naukowcy ostrzegają, że ten ostatni rodzaj napojów może powodować dyskomfort jelit i zalecają opcję zawierającą sacharozę lub po prostu cukier z wodą.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Badania pokazały, że trawienie węglowodanów podczas ćwiczeń pomaga zapobiegać wyczerpaniu się ich zapasów w wątrobie, ale nie w tkance mięśniowej. To jeden ze sposobów, w jaki można wspomagać organizm podczas ćwiczeń. Wysiłek fizyczny był dla rowerzystów łatwiejszy, a komfort jelit większy, kiedy spożywali oni sacharozę, a nie glukozę.

Sugeruje to, że celem powinno być zwiększenie dostępności węglowodanów, a sacharoza jest lepszym wyborem niż glukoza. Naukowcy zalecają do 90 gramów cukru na godzinę rozpuszczonych w proporcjach 8 gramów na 100 ml, aby osiągnąć optymalną wydolność podczas ćwiczeń trwających ponad 2,5 godziny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze