Trwa ładowanie...

5 powodów zdrowotnych, dla których warto jeździć na rowerze

Avatar placeholder
Tatiana Naklicka 28.11.2018 12:59
Jazda na rowerze nie tylko wzmacnia mięśnie, ale również wyzwala hormony szczęścia
Jazda na rowerze nie tylko wzmacnia mięśnie, ale również wyzwala hormony szczęścia (123rf.com/miss_j)

Jazda na rowerze bardzo korzystnie wpływa na pracę całego organizmu, modeluje sylwetkę czy poprawia krążenie. Dlatego warto już dziś przesiąść się z samochodu czy autobusu na jednoślad. Nie wiąże się to tylko z oszczędnością i dbaniem o środowisko.

spis treści

1. Jazda na rowerze to idealny sposób na zdrowy kręgosłup

Siedzący tryb życia niekorzystnie wpływa na nasz kręgosłup, dlatego warto co najmniej kilka razy w tygodniu wsiąść na rower. W ten sposób wzmocnimy plecy i kręgosłup. W tym wypadku warto jednak pomyśleć o odpowiednim ustawieniu siodełka w stosunku do kierownicy, tak aby lędźwiowy odcinek kręgosłupa nie był przeciążony.

Zobacz film: "Wiosenny serwis roweru. Możesz sporo zaoszczędzić"

Kierownica powinna być ustawiona wyżej od siodełka, jednak jest to uzależnione również od wzrostu rowerzysty i jego indywidualnych preferencji. Zgranie tych elementów zapewni nam frajdę podczas jazdy na rowerze miejskim czy górskim, a jednocześnie korzystnie wpłynie na kręgosłup.

Wybierając się na rower, warto wyposażyć się w odpowiednią odzież i akcesoria, które zabezpieczą wrażliwe miejsca przed kontuzjami. Wszytko to i o wiele więcej znajdziesz je na WP radarOkazji.

2. Jazda na rowerze poprawia krążenie

Choć wiele osób ma zadyszkę po pierwszej jeździe na rowerze i rezygnuje z jednośladu, to nie wolno się poddawać. Zobaczymy, że każda kolejna przejażdżka będzie mniej nas męczyła. Dlaczego tak się dzieje?

Nasze serce się uspokoi, a tętno będzie wyrównane. Podczas jazdy układ krwionośny pracuje lepiej, ponieważ głęboko oddychamy, dzięki czemu możemy uniknąć chorób wieńcowych, które dotykają coraz młodsze osoby.

Ponadto dotleniamy nie tylko serce, ale również mózg, co przekłada się na jego efektywną pracę podczas nauki oraz sprawniejsze wykonywanie codziennych obowiązków.

3. Jazda na rowerze modeluje nogi

Jeśli chcielibyście mieć zgrabne, umięśnione nogi, warto regularnie jeździć na rowerze, nie tylko stacjonarnym rowerku podczas wizyty na siłowni. Równomiernie rozłożony ciężar sprawia, że rzeźbimy mięśnie nóg oraz brzucha.

Jeśli ktoś ma przeciążone stawy czy naderwane więzadła, wzmocni łydki oraz uda (m.in. mięsień czworogłowy uda), jednocześnie odciążając kolana. Z tego względu rower jest lepszym rozwiązaniem niż bieganie. Ponadto ćwiczymy balansowanie ciałem i poprawiamy działanie błędnika.

4. Jazda na rowerze sprawia, że chudniemy

Jeżdżąc regularnie na rowerze, możemy schudnąć. W końcu wykorzystujemy wszystkie mięśnie, a wysiłek nie jest zbyt ciężki, tym bardziej, jeśli stopniujemy dystans, od krótszych do coraz dłuższych tras. Choć początkowo wydaje się to trudne, a 10 km na rowerze górskim wydaje się ogromnym wysiłkiem, to efekty, które zobaczymy, zmotywują nas do dalszej walki o zdrowie i ciało.

W ciągu godziny jazdy na rowerze spalamy co najmniej 500 kalorii, czyli jednego pączka z lukrem. Warto w tym czasie pić dużo wody.

Kobiety, które chciałyby walczyć z cellulitem, tym bardziej powinny przesiąść się z samochodu na rower damski, a także dużo spacerować.

5. Jazda na rowerze sposobem na walkę z depresją

Mieliście ciężki dzień w pracy albo na uczelni? A może kłopoty osobiste nie pozwalają wam się skoncentrować? W tym wypadku rower będzie zdrowym lekarstwem.

Fizyczny wysiłek wyzwoli endorfiny, które pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie. Nie będziemy tak bardzo zestresowani, więc łatwiej podjąć konkretną decyzję lub po prostu zrobić sobie przyjemność, zamiast sięgać po kolejną tabliczkę czekolady.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze