Masaż lodem – efekty, przeciwwskazania. Jak wykonać masaż kostkami lodu?
Masaż lodem to sprawdzony sposób na różnego rodzaju dolegliwości. Masowanie kostkami lodu wzmacnia naczynia krwionośne, pomaga w walce z obrzękami, stanami zapalnymi i pomarańczową skórką. Jednak zabieg ten nie jest odpowiedni dla każdego. Jakie są przeciwwskazania do masażu kostkami lodu? Dla kogo przeznaczony jest zabieg? Jak poprawnie go wykonać?
1. Na czym polega masaż lodem?
Masaż lodem polega na masowaniu ciała kostkami lodu. Lodowe masaże mogą być wykonywane zarówno na twarzy, jak i innych wybranych partiach ciała lub na całym ciele. Stymulacja zimnem nie tylko poprawia krążenie krwi i limfy, ale też zapewnia skórze długotrwałe dotlenienie oraz wzmożone oczyszczanie komórek z toksyn. Masowanie kostkami lodu przyspiesza także przemianę materii.
Masaż lodem znajduje zastosowanie nie tylko w gabinetach odnowy biologicznej. Dobroczynne efekty tego zabiegu wykorzystywane są także w fizjoterapii oraz w sporcie. Coraz więcej osób decyduje się też na samodzielne wykonywanie masażu w domowym zaciszu.
2. Jakie efekty daje masaż lodem?
Kostki lodu pod oczami to doskonałe antidotum na cienie pod oczami. Przykładanie lodu pod oczy pomaga również pozbyć się nieestetycznych worków. Zabieg polecany jest także kobietom, które chcą poprawić kondycję swojej cery. Jakie opinie ma masaż twarzy lodem?
Przykładanie lodu do twarzy zmniejsza pory. Lód na twarz to doskonały sposób na piękną skórę – poprawia jej napięcie oraz elastyczność. Masaż lodem wzmacnia naczynka oraz dotlenia skórę. Ponadto masowanie twarzy lodem polecane jest przy cerze trądzikowej – lód zmniejsza bolesność przy wypryskach, redukuje zaczerwienienie oraz przyspiesza proces gojenia.
Czy lód pomaga także na zmarszczki? Tak, zwłaszcza jeśli do masażu wykorzysta się zamrożone ziołowe napary. Świetnie sprawdzają się np. kostki lodu z zielonej herbaty, które działają na twarz orzeźwiająco i odświeżająco. A duża ilość antyoksydantów zapobiega powstawaniu zmarszczek.
Zabieg przeznaczony jest też m.in. dla osób, które uprawiają sporty wyczynowo lub rekreacyjnie oraz zmagają się z urazami lub zakwasami po wysiłku. Masaż lodem pomaga na cellulit. Efekty zabiegu coraz częściej doceniają także kobiety w okresie laktacji (zmniejsza on bolesność piersi). Okłady z lodu na twarz łagodzą także oparzenia słoneczne.
Masaż kostkami lodu także:
- wspomaga odchudzanie,
- zmniejsza obrzęki i opuchlizny,
- przyspiesza regenerację mięśni,
- działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie,
- poprawia pracę serca,
- wzmacnia odporność,
- działa relaksująco i odprężająco,
- zapobiega żylakom.
3. Masaż lodem: wykonanie
Masaż lodem może dotyczyć konkretnej części ciała lub całej powierzchni. Do wykonania masażu potrzebne są oczywiście kostki lodu. Żeby masowanie było wygodniejsze, a lód nie wypadał z rąk, kostki warto zawinąć w kawałek materiału lub umieścić je w pojemnikach czy w foliowym woreczku.
Na rynku dostępne są także specjalne przyrządy przeznaczone do masażu lodem (VIT ICE). Takie akcesoria posiadają najczęściej specjalny kształt oraz uchwyt, które zapewniają komfortowy chwyt w trakcie masowania. Przyrządy do masażu lodem wykorzystywane mogą być zarówno do masaży profesjonalnych, jak i domowych.
Lód na twarz. Jak wykonać masaż twarzy kostkami lodu?
Masaż twarzy lodem, zwany także Skin Icing, to bardzo prosty zabieg, który przynosi szybkie i spektakularne rezultaty. Przed przystąpieniem do masażu konieczne jest dokładne oczyszczenie twarzy. Następnie do cery należy przykładać kostki lodu i wykonywać delikatny masaż okrężnymi ruchami poszczególnych partii twarzy. W przypadku cery wrażliwej i delikatnej lód można owinąć w cienki ręcznik.
Masowanie twarzy lodem nie powinno trwać dłużej niż 10-15 minut. Dla uzyskania jak najlepszych rezultatów masaż warto powtarzać ok. 3-4 razy w tygodniu. Dla lepszych efektów masaż twarzy kostkami lodu można połączyć także z aplikacją innych kosmetyków pielęgnacyjnych do twarzy, takich jak kremy, sera czy maseczki.
Jak wykonać masaż ciała kostkami lodu?
Do masażu całego ciała najlepiej sprawdzą się dedykowane do tego akcesoria. Umożliwiają one masowanie ciała przez ok. 10-20 minut. W przypadku, gdy masaż wykonywany jest po raz pierwszy, zaleca się zachowanie ostrożności. Najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, który określi, czy istnieją jakieś przeciwwskazania. Warto także na początku wykonać testowy, bezpiecznie krótki masaż.
Przed samym zabiegiem dobrze jest zadbać o odpowiednie rozgrzanie ciała (ciepła kąpiel, masaż rozgrzewający czy proste ćwiczenia fizyczne). Ruchy w czasie masażu lodem powinny być okrężne i precyzyjne. Masowanie rozpoczyna się od stóp, a potem etapami można przechodzić do kolejnych partii ciała – łydek, kolan, pośladków, brzucha, piersi i pleców. Po zakończonym masażu należy zadbać o ponowne rozgrzanie ciała.
4. Przeciwwskazania do masażu lodem
Pomimo tego, że kostki lodu na ciele rzadko wywołują działania niepożądane, to jednak nie każdy może korzystać z tego zabiegu.
Przeciwwskazaniami do masażu kostkami lodu mogą być:
- schorzenia serca oraz układu krążenia,
- nadwrażliwość na zimno oraz obecność miejscowych odmrożeń,
- zapalenie nerek oraz zapalenie pęcherza moczowego,
- krioglobulinemia,
- obecność otwartych ran, uszkodzeń i stanów zapalnych skóry,
- nadciśnienie tętnicze,
- nieleczona niedoczynność tarczycy,
- przecieki żylno-tętnicze w płucach,
- Zespół Aspergera,
- Zespół Raynauda,
- kolagenozy,
- zaawansowana miażdżyca,
- przeziębienie, ostre schorzenia dróg oddechowych oraz grypa,
- zaawansowane choroby nowotworowe.
5. Ile kosztuje masaż lodem?
Masaż lodem można wykonać w gabinetach kosmetycznych, ośrodkach SPA czy gabinetach fizjoterapeutycznych. Ceny zabiegu wahają się od ok. 30 do 120 zł. Uzależnione są zarówno od czasu trwania zabiegu, miasta, jak i indywidualnego cennika gabinetu.