Na czym polega lifting wampirzy? Wywiad z dr n. med. Katarzyną Błaszkiewicz
Nazwa zabiegu brzmi przerażająco, ale, jak się okazuje, nie musimy się niczego obawiać. Jest to naturalny sposób na wygładzenie skóry twarzy i spłycenie zmarszczek. Wiele gwiazd korzysta z tej metody odmładzania, m.in. Kim Kardashian, modelka Bar Refaeli, Angelina Jolie. O liftingu wampirzym opowiada dr n. med. Katarzyna Błaszkiewicz, specjalista w dziedzinie transfuzjologii klinicznej z prywatnego szpitala Żagiel Med w Lublinie.
1. Co to jest lifting wampirzy
Wampirzy lifting to potoczna nazwa zabiegu medycyny estetycznej polegającemu na wstrzykiwaniu bogatopłytkowego osocza pod warstwy skóry.
Osocze bogatopłytkowe jest preparatem krwiopochodnym, który otrzymuje się z krwi pacjenta. Osocze bogatopłytkowe stosuje się w różnych zabiegach w ortopedii. Dzięki niemu można naprawić chrząstki stawowe, zregenerować ścięgna, wspomóc wzrost kości, a także zmniejszyć ból.
Materiał, jakim jest osocze bogatopłytkowe, nie powoduje alergii, ponieważ pochodzi od pacjenta. Osocze bogatopłytkowe jest bogate w komórki i peptydy, które pobudzają inne komórki do procesów odnowy i podziału.
2. Wskazania do wykonania liftingu wampirzego
Wampirzy lifting jest zabiegiem przeznaczonym dla pacjentów, których skóra wymaga regeneracji. Jest to zabieg idealny dla alergików, ponieważ materiał, który jest wstrzykiwany, pochodzi od pacjenta, jest całkowicie biokompatybilny, więc nie ma w sobie alergenów i jest bezpieczny.
Jest to zabieg bez użycia skalpela, więc nie muszą się go obawiać osoby, które mają obiekcje przed operacjami plastycznymi w celu zlikwidowania zmarszczek.
3. Gdzie można wykonać lifting wampirzy
Wampirzy lifting to zabieg, który wykonuje się na takie partie ciała jak: czoło, policzki, oczy („kurze łapki”), fałd nosowo-wargowy, szyja, dekolt oraz dłonie. Wampirzy lifting pomoże także w zmniejszeniu blizn i rozstępów. Można stosować go także do hamowania procesu łysienia oraz do zagęszczania włosów. Wampirzy lifting może być stosowany także jako profilaktyka przeciw starzeniu.
4. Cena liftingu wampirzego
Zabiegu niestety nie wykonuje się raz na zawsze. Efekty utrzymują się przez ok. 6 miesięcy. Cena wampirzego liftingu uzależniona jest od strefy, na którą będzie wykonywany. Przykładowo 1 zabieg na twarz to koszt ok. 600 zł.
5. Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Z zabiegu, jakim jest wampirzy lifting nie powinny korzystać kobiety będące w ciąży bądź karmiące piersią, osoby, które cierpią na różne choroby krwi, choroby nowotworowe, a także przyjmujące antykoagulanty.
6. Rozmowa z dr n. med. Katarzyną Błaszkiewicz
WP abcZdrowie: Nazwa tego zabiegu trochę przeraża. Czy faktycznie jest się czego bać? Na czym polega ten rodzaj liftingu?
dr n. med. Katarzyną Błaszkiewicz: Decydując się na lifting wampirzy, nie ma się czego bać. To zabieg niechirurgiczny, który polega na wstrzykiwaniu w skórę pacjentki jej własnej krwi, a właściwie preparatu krwiopodobnego zwanego osoczem bogatopłytkowym.
Jakie właściwości posiada osocze bogatopłytkowe? Dlaczego pacjentka miałaby decydować się na wstrzyknięcie tej substancji w skórę?
Osocze można porównać do koktajlu bogatego w komórki, czynniki wzrostu i peptydy, które w naturalny sposób stymulują odbudowę skóry, przyczyniając się tym samym do produkcji nowych komórek i tworzenia niewidocznych nowych naczyń krwionośnych pełniących funkcje odżywcze. W szczególności stymulowane są fibroblasty, czyli komórki skóry właściwej. Są one odpowiedzialne za tworzenie kolagenu i elastyny. Dlaczego pacjentka miałaby zdecydować się na zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego? Otóż żaden koktajl podawany zewnętrznie w mezoterapii nie zapewnia takiej regeneracji, rewitalizacji i odżywienia jak ten.
Zobacz także:
- 7 prostych sposobów na wzmocnienie odporności - znasz je wszystkie?
- Cierpi na nią co piąta kobieta i co dziesiąty mężczyzna - jeden składnik decyduje o skuteczności terapii
- Jedna z najczęściej diagnozowanych chorób skóry u dzieci - jak zmienia życie?
- CZAS WSTECZ. Zobacz, co jeść, by się odmłodzić
- 7 produktów, dzięki którym pozbędziesz się drugiego podbródka
Jak wygląda lifting wampirzy?
Wzorcowy zabieg trwa około godziny i dzieli się na trzy etapy. Zaczyna się od pobrania około 8 ml krwi pacjenta do certyfikowanego, jednorazowego zestawu z probówką, którą następnie poddaje się wirowaniu. W jego wyniku uzyskiwane jest osocze bogatopłytkowe. Następnie wprowadzane jest ono w systemie zamkniętym (jałowym) do strzykawki. Podaje się je małą igiełką w te miejsca skóry, na których nam najbardziej zależy. Mogą to być okolice twarzy, oczu czy ust, a także dłonie, szyja czy dekolt. Co ciekawe, ten rodzaj liftingu sprawdza się również przy leczeniu łysienia androgenowego, ponieważ stymuluje tworzenie nowych cebulek włosowych oraz odbudowę włosów szczątkowych. W celu stworzenia pełnego komfortu dla pacjentki skóra poddawana zabiegowi zostaje wcześniej znieczulona maścią Emla, sprawiając, że jest cały proces jest całkowicie bezbolesny.
W jakich przypadkach wskazany jest lifting wampirzy?
Jeśli mamy dwadzieścia parę lat, zauważamy suchość skóry i pierwsze zmarszczki mimiczne, możemy zdecydować się na przykład na jeden zabieg w roku – to w zupełności wystarczy. Im wcześniej będziemy stymulować regenerację tą metodą, tym większe szanse na zachowanie młodego wyglądu. Wskazaniem do liftingu wampirzego są też oczywiście duże bruzdy w wieku nieco starszym i utrata jędrności skóry.
Kiedy można spodziewać się pierwszych efektów?
Wiele zależy od wieku. Młodsza pacjentka będzie wymagać zdecydowanie mniej zabiegów niż czterdziesto- czy pięćdziesięcioletnia. Standardowo do uzyskania zadowalających efektów potrzeba minimum trzech zabiegów w miesięcznych odstępach. Potem możemy zastosować dawkę przypominającą, czyli jeden zabieg na rok. Na efekty mogą wpłynąć też ewentualne stosowanie używek, wizyty w solarium i niewłaściwa pielęgnacja. Należy pamiętać, że do odbudowy skóry dochodzi stopniowo – jej stan poprawia się dzień po dniu, zmarszczki powoli znikają, zwiększa się jędrność skóry. Nasza twarz wygląda naturalnie, jest odświeżona i promienna. Co ważne, nic nie zdradza, że korzystamy z usług gabinetu medycyny estetycznej.
Zobacz także:
Podczas zabiegu skóra jest nakłuwana. Jak wpływa to na jej wygląd zaraz po zabiegu?
Rzeczywiście lifting wampirzy to zabieg składający się z serii zastrzyków. Wobec tego w miejscach, w których będziemy podawać osocze, mogą wystąpić niewielkie pęcherzyki. Zazwyczaj ustępują one w ciągu doby. Bardzo rzadko pojawiają się z kolei małe krwiaczki i siniaki. Jeśli jednak do tego dojdzie, nie ma po nich śladu już po 2-3 dniach od liftingu. W dniu zabiegu trzeba liczyć się z niewielkim obrzękiem skóry. Na szczęście następnego dnia jest ona już rozpromieniona i nawodniona.
Co przemawia właśnie za tym zabiegiem? Jest przecież tak wiele innych metod „odmładzania” skóry…
Na lifting wampirzy warto zdecydować się przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, efekty takiego zabiegu są naprawdę zadowalające. Pacjentki zgodnie przyznają, że skóra na nowo nabiera świeżości i zdrowego wyglądu. Po drugie, do wykonania liftingu wampirzego stosuje się osocze bogatopłytkowe pozyskane z krwi pacjentki – czyli substancję w stu procentach naturalną. Inaczej jest w przypadku pozostałych zabiegów medycyny estetycznej, gdzie do poprawy jakości skóry wykorzystuje się różnego rodzaju preparaty rewitalizacyjne. To sprawia, że lifting wampirzy może być wykonywany u osób, które są alergikami. Do skóry podawany jest w końcu własny materiał, a nie sztuczne substancje. Absolutnie nie mamy w tym momencie ryzyka wystąpienia żadnej reakcji alergicznej.
Dziękujemy za rozmowę.