Trwa ładowanie...

Piłka lekarska – charakterystyka, zalety, ćwiczenia

Piłka lekarska jest bardzo często używana do ćwiczeń. Piłka lekarska stanowi bardzo dobre obciążenie dla mięśni, w związku z czym do treningów nadaje się idealnie. Jej atutem jest waga, którą można dostosować do indywidualnych potrzeb. Jak zatem powinien wyglądać idealny trening z piłką lekarską i jakie zalety posiada?

Zobacz film: "Ćwiczenie - rotacja"

spis treści

1. Piłka lekarska – charakterystyka

Wybór piłek lekarskich jest bardzo szeroki. Piłka lekarska charakteryzuje się tym, że można wybrać odpowiednią wagę. Na rynku dostępne są piłki o wadze: 1 kg, 2 kg, 3 kg, 5 kg i 10 kg, dlatego każdy znajdzie odpowiednią piłkę do swoich ćwiczeń.

Można zakupić piłkę lekarską z materiału syntetycznego, jak i gumową. Niektóre piłki lekarskie są wypełnione specjalnym wypełniaczem, jednak istnieją też piłki puste w środku. Istnieją także piłki lekarskie ze specjalnymi dwoma uchwytami, dzięki którym piłka lekarska może lepiej służyć podczas treningu.

Można wybrać także odpowiedni kolor i wielkość piłki lekarskiej. Za dobrej jakości piłkę lekarską zapłacimy nawet 200 złotych. Osoby rozpoczynające ćwiczenia z piłką lekarską lub te, które z pomocą piłki lekarskiej leczą się, powinny wybrać piłkę, o wadzę od 2 do 4 kilogramów.

2. Piłka lekarska – zalety

Piłka lekarska jest sprzętem do ćwiczeń, używanym podczas rehabilitacji, jak i bardzo dobrze służy osobom niepełnosprawnym. Oprócz tego piłka lekarska może doskonale sprawdzić się podczas wykonywania treningu ogólnorozwojowego, jak i ćwiczeń siłowych. Może służyć jako dodatkowe obciążenie.

Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej
Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej [6 zdjęć]

Oto lista ćwiczeń (w kolejności od najmniej do najbardziej efektywnych), podczas których spalisz najwięcej

zobacz galerię

Zalety ćwiczeń z piłką lekarską:

 • poprawa siły mięśni;
 • poprawa wydolności i sprawności organizmu;
 • lepsza koordynacja ruchowa;
 • szybkie spalanie kalorii;
 • wyrzeźbiona sylwetka.

Jeżeli wykonujemy regularne ćwiczenia z piłką lekarską, to możemy liczyć na spektakularne efekty. Dzięki piłce lekarskiej nasze ciało ma możliwość uruchomienia do pracy mięśni głębokich, które są bardzo ważne, gdyż dzięki nim poprawimy postawę ciała i wzmocnimy kręgosłup. Właśnie dlatego piłka lekarska, tak często wykorzystywana jest do ćwiczeń rehabilitacyjnych.

3. Piłka lekarska – ćwiczenia

Istnieje bardzo wiele ćwiczeń z piłką lekarską, m.in.:

 • przysiady z piłką lekarską;
 • wykroki z piłką lekarską;
 • podskoki z piłką lekarską;
 • zakroki z piłką lekarską;
 • wyrzuty piłką lekarską;
 • ćwiczenia na mięśnie rąk z piłką lekarską;
 • brzuszki z piłką lekarską;
 • pompki na piłce lekarskiej;
 • obroty z piłką lekarską.

Musisz to wiedzieć

Dzięki ćwiczeniom z piłką lekarską jesteśmy w stanie wyrzeźbić ciało, ale przede wszystkim zadbać o silne mięśnie grzbietu i nienaganną postawę ciała.

Jeżeli piłka lekarska służy jako obciążenie podczas ćwiczeń, to trening na daną partię ciała należy wykonywać 1 – 2 razy w tygodniu. Powtórzenia z piłką lekarską należy wykonywać około 15 razy, w 3 – 4 seriach. Przed każdymi ćwiczeniami z piłką lekarską należy wykonać dokładną rozgrzewkę, a po zakończonych ćwiczenia musimy bardzo dobrze rozciągnąć każdy mięsień naszego ciała, gdyż trening z piłką lekarską obciąża mięśnie. Piłka lekarska do przydatny przyrząd do ćwiczeń. Można z jej pomocą wykonywać ćwiczenia w domu, ale na siłowni również znajdziemy piłkę lekarską.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.