Piłka lekarska – charakterystyka, zalety, ćwiczenia
Piłka lekarska jest bardzo często używana do ćwiczeń. Piłka lekarska stanowi bardzo dobre obciążenie dla mięśni, w związku z czym do treningów nadaje się idealnie. Jej atutem jest waga, którą można dostosować do indywidualnych potrzeb. Jak zatem powinien wyglądać idealny trening z piłką lekarską i jakie zalety posiada?
1. Piłka lekarska – charakterystyka
Wybór piłek lekarskich jest bardzo szeroki. Piłka lekarska charakteryzuje się tym, że można wybrać odpowiednią wagę. Na rynku dostępne są piłki o wadze: 1 kg, 2 kg, 3 kg, 5 kg i 10 kg, dlatego każdy znajdzie odpowiednią piłkę do swoich ćwiczeń.
Można zakupić piłkę lekarską z materiału syntetycznego, jak i gumową. Niektóre piłki lekarskie są wypełnione specjalnym wypełniaczem, jednak istnieją też piłki puste w środku. Istnieją także piłki lekarskie ze specjalnymi dwoma uchwytami, dzięki którym piłka lekarska może lepiej służyć podczas treningu.
Można wybrać także odpowiedni kolor i wielkość piłki lekarskiej. Za dobrej jakości piłkę lekarską zapłacimy nawet 200 złotych. Osoby rozpoczynające ćwiczenia z piłką lekarską lub te, które z pomocą piłki lekarskiej leczą się, powinny wybrać piłkę, o wadzę od 2 do 4 kilogramów.
2. Piłka lekarska – zalety
Piłka lekarska jest sprzętem do ćwiczeń, używanym podczas rehabilitacji, jak i bardzo dobrze służy osobom niepełnosprawnym. Oprócz tego piłka lekarska może doskonale sprawdzić się podczas wykonywania treningu ogólnorozwojowego, jak i ćwiczeń siłowych. Może służyć jako dodatkowe obciążenie.
Zalety ćwiczeń z piłką lekarską:
- poprawa siły mięśni;
- poprawa wydolności i sprawności organizmu;
- lepsza koordynacja ruchowa;
- szybkie spalanie kalorii;
- wyrzeźbiona sylwetka.
Jeżeli wykonujemy regularne ćwiczenia z piłką lekarską, to możemy liczyć na spektakularne efekty. Dzięki piłce lekarskiej nasze ciało ma możliwość uruchomienia do pracy mięśni głębokich, które są bardzo ważne, gdyż dzięki nim poprawimy postawę ciała i wzmocnimy kręgosłup. Właśnie dlatego piłka lekarska, tak często wykorzystywana jest do ćwiczeń rehabilitacyjnych.
3. Piłka lekarska – ćwiczenia
Istnieje bardzo wiele ćwiczeń z piłką lekarską, m.in.:
- przysiady z piłką lekarską;
- wykroki z piłką lekarską;
- podskoki z piłką lekarską;
- zakroki z piłką lekarską;
- wyrzuty piłką lekarską;
- ćwiczenia na mięśnie rąk z piłką lekarską;
- brzuszki z piłką lekarską;
- pompki na piłce lekarskiej;
- obroty z piłką lekarską.
Dzięki ćwiczeniom z piłką lekarską jesteśmy w stanie wyrzeźbić ciało, ale przede wszystkim zadbać o silne mięśnie grzbietu i nienaganną postawę ciała.
Jeżeli piłka lekarska służy jako obciążenie podczas ćwiczeń, to trening na daną partię ciała należy wykonywać 1 – 2 razy w tygodniu. Powtórzenia z piłką lekarską należy wykonywać około 15 razy, w 3 – 4 seriach. Przed każdymi ćwiczeniami z piłką lekarską należy wykonać dokładną rozgrzewkę, a po zakończonych ćwiczenia musimy bardzo dobrze rozciągnąć każdy mięsień naszego ciała, gdyż trening z piłką lekarską obciąża mięśnie. Piłka lekarska do przydatny przyrząd do ćwiczeń. Można z jej pomocą wykonywać ćwiczenia w domu, ale na siłowni również znajdziemy piłkę lekarską.