Trwa ładowanie...

Rehabilitacja neurologiczna – cel, przebieg

Avatar placeholder
27.04.2021 16:33
Rehabilitacja neurologiczna – cel, przebieg
Rehabilitacja neurologiczna – cel, przebieg

Rehabilitacja neurologiczna jest to zaplanowane i skomplikowane działanie. Bardzo często zdarza się, że rehabilitacja neurologiczna rozpoczyna się od pierwszej doby i jest kontynuowana w sposób ciągły. Rehabilitacja neurologiczna jest wykonywana, aby poprawić funkcje układu nerwowego i jest powszechnie wykorzystywana w leczeniu osób po udarach mózgu, ze stwardnieniem rozsianym, z zapaleniem wielokorzeniowo i wielonerwowym, urazach głowy, kręgosłupa i po operacjach mózgu.

spis treści

1. Rehabilitacja neurologiczna - cel

Rehabilitacja neurologiczna ma wielkie znaczenie dla osób chorych na chorobę Heinego-Medina, z urazami kręgosłupa, czaszki i po udarach mózgu. Dzięki wczesnemu zastosowaniu rehabilitacji neurologicznej chory ma dużo większe szanse przeżycia, a jakość jego późniejszego życia ulega zdecydowanej poprawie.

Kompleksowo przeprowadzana rehabilitacja neurologiczna ma na celu powrót pacjenta do pełnej sprawności lub też takiej, która pozwoli mu na normalne funkcjonowanie pod względem fizycznym i psychicznym. W przypadku dzieci rehabilitacja neurologiczna w połączeniu z edukacją i aktywizacją społeczną pozwala na osiągnięcie najlepszych efektów w rozwoju dziecka i wpływa na jakość jego funkcjonowania zarówno w rodzinie, jak i społeczeństwie.

2. Rehabilitacja neurologiczna - przebieg

Rehabilitacja neurologiczna powinna zaangażować zespół składający się ze specjalistów różnych dziedzin. Plan rehabilitacji neurologicznej powinien być koordynowany przez specjalistę z zakresu rehabilitacji medycznej.

Zobacz film: "Reumatoidalne zapalenie stawów - rehabilitacja"

Szpitalna rehabilitacja neurologiczna obejmuje badanie kliniczne, które wykonuje m.in. fizjoterapeuta, logopeda i neuropsycholog. Zespół ma ustalić plan rehabilitacji neurologicznej w oparciu o wyniki badania. Ważnym założeniem rehabilitacji neurologicznej jest to, aby zmieniać jej plan w zależności od osiąganych efektów. Rehabilitacja neurologiczna jest przeprowadzana jednocześnie z leczeniem farmakologicznym. W czasie rehabilitacji neurologicznej każdy problem ze zdrowiem osoby rehabilitowanej powinien być konsultowany z odpowiednim specjalistą.

Rehabilitacja neurologiczna przeprowadzana jest głównie w celu poprawy sprawności fizycznej pacjenta. Z tego względu w rehabilitacji neurologicznej wykorzystuje się zarówno metody tradycyjne, jak i nowoczesne, specjalistyczne metody z wykorzystaniem przyrządów i aparatury.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Metody stosowane w rehabilitacji neurologicznej są zawsze dopasowywane do potrzeb chorego. Efekty rehabilitacji neurologicznej są weryfikowane na bieżąco, tak aby rehabilitacja neurologiczna realizowała aktualne potrzeby chorego. Jednocześnie wszelkie powikłania są oceniane i konsultowane ze specjalistami.

W przypadku osób po udarach i operacjach mózgu rehabilitacja neurologiczna jest rozpoczynana już w pierwszej dobie. Podobnie postępuje się w przypadku osób z uszkodzonym rdzeniem kręgosłupa, jeżeli złamanie zostało ustabilizowane. Taka rehabilitacja neurologiczna polega na czynnych bądź biernych ćwiczeniach na łóżku szpitalnym, sadzaniu na łóżku lub stawianiu w pionie i ustawianiu nóg do chodu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze