Trwa ładowanie...

Rehabilitacja domowa – charakterystyka, wskazania, zalety, refundacja

Avatar placeholder
13.10.2022 12:57
Rehabilitacja domowa – charakterystyka, wskazania, zalety, refundacja
Rehabilitacja domowa – charakterystyka, wskazania, zalety, refundacja

Rehabilitacja domowa ostatnimi czasy cieszy się coraz większą popularnością. Pacjenci zamiast rehabilitacji tradycyjnej, czyli tej wykonywanej np. w szpitalach, wybierają ten rodzaj usługi. Ważne jest, że rehabilitacja domowa może być refundowana. Jakie są tego warunki? Kto może zdecydować się na rehabilitację w domu?

spis treści

1. Rehabilitacja domowa – charakterystyka

Korzystając z rehabilitacji domowej, pacjent nie musi opuszczać swojego miejsca zamieszkania – to fizjoterapeuta przyjeżdża do niego. Specjalista przywozi też ze sobą sprzęt, który będzie potrzebny do wykonania zabiegu – może to być np. urządzenie do laseroterapii, elektroterapii albo też łóżko do masażu. Skierowanie na rehabilitację domową jest takie samo jak na rehabilitację tradycyjną – z tym że znajduje się na nim dodatkowa adnotacja o sposobie przeprowadzenia rehabilitacji. Skierowanie może wystawić m.in. lekarz rodzinny, ortopeda czy neurolog.

2. Rehabilitacja domowa – wskazania

Jest kilka wskazań co do tego, którzy pacjenci mogą korzystać z formy usprawniania, jaką jest rehabilitacja domowa. Rehabilitacją domową mogą być objęci pacjenci po uszkodzeniach obwodowego i centralnego układu nerwowego, a także osoby, które przewlekle chorują między innymi na rdzeniowy zanik mięśni, reumatoidalne zapalenie stawów, miopatię, chorobę Parkinsona czy też zapalenie wielomięśniowe. Rehabilitacją domową mogą być też objęci pacjenci:

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"
  • po urazach nóg – jeżeli od urazu nie minęło więcej niż 6 miesięcy,
  • po uszkodzeniach rdzenia kręgowego – nie później niż do 12 miesięcy od wypadku,
  • po udarach krwotocznych, zatorach mózgowych – jeżeli od zachorowania nie upłynęło więcej niż 12 miesięcy.

Rehabilitacja domowa dotyczy też pacjentów znajdujących się w stanie wegetatywnym.

Najlepszy sport dla kręgosłupa
Najlepszy sport dla kręgosłupa [10 zdjęć]

Choroby kręgosłupa rozwijają się przez lata na skutek wielu zaniedbań. Do tych najczęstszych schorzeń

zobacz galerię

3. Rehabilitacja domowa – zalety

Z pewnością jedną z ważniejszych zalet rehabilitacji domowej jest to, że zabiegi są wykonywane indywidualnie, co przekłada się na efekty terapii. Rehabilitacja domowa wiąże się też z oszczędnością czasu – osoba, która z niej korzysta nie musi dojeżdżać, a co za tym idzie wyeliminowany zostaje czynnik często dodatkowego obciążenia i bólu tym spowodowanego. Rehabilitację domową docenią też z pewnością rodzice małych dzieci, które muszą być poddane zabiegom – najmłodsi o wiele pewniej i bezpieczniej czują się w znanym sobie środowisku. Bywa też, że terapia przeprowadzana w domu pacjenta różni się pod względem jakościowym od tej przeprowadzanej w placówce medycznej.

Zobacz także:

4. Rehabilitacja domowa – refundacja

Ważnym aspektem jest to, że rehabilitacja domowa refundowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Refundacja obejmuje do 80 dni rehabilitacji w ciągu roku. Aby uzyskać refundację na dłuższy okres, lekarz składa wniosek (w imieniu chorego) do dyrektora oddziału NFZ. Czas trwania rehabilitacji domowej wynosi zwykle 4 tygodnie. Specjalista przychodzi do chorego zazwyczaj 3 razy w tygodniu. Pacjent korzystający z rehabilitacji domowej za każdym razem podpisem potwierdza, że zabieg został przeprowadzony.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze