Zaczyna się od zmian na skórze. Sprzyja cukrzycy, demencji, zawałom
O skórze zwykle myślimy w kategoriach estetycznych, w końcu jej stan znacząco wpływa na nasz wygląd. Nowe badanie jednak pokazuje, że uszkodzenia skóry to nie tylko defekt kosmetyczny, ale także czynnik, który poważnie wpływa na nasze zdrowie.
1. Stan skóry przekłada się na zdrowie
Skóra, będąca największym organem ciała, ma znaczący wpływ na nasze zdrowie i funkcjonowanie organizmu. Wszelkie zmiany, jakie w niej zachodzą, mogą negatywnie wpływać na produkcję hormonów, cytokin i czynników wzrostu.
Jak zauważa prof. Wendy Bollag z Augusta University w stanie Georgia w USA, wszelkie zaburzenia fizjologiczne skóry mają wpływ na resztę organizmu. To z kolei może wiązać się z rozwojem niektórych chorób.
Istnieje też odwrotna zależność. Dbając o skórę i unikając oparzeń słonecznych, zmniejszamy zagrożenia i poprawiamy ogólny stan zdrowia. W ten sposób redukujemy ryzyko zawału serca, demencji i udaru mózgu.
2. Przewlekłe choroby skóry
Doskonałym przykładem są choroby takie jak łuszczyca oraz atopowe zapalenie skóry (AZS). Łuszczyca to przewlekła choroba zapalna skóry o charakterze autoimmunologicznym, która powoduje powstawanie grudek pokrytych srebrną łuską.
Natomiast atopowe zapalenie skóry, również będące chorobą zapalną skóry, objawia się silnym świądem i zmianami skórnymi. Obydwa schorzenia mają ogromny wpływ na ogólne zdrowie.
Co więcej, zgodnie z metaanalizą 19 badań opublikowaną w "Journal of Allergy and Clinical Immunology", atopowe zapalenie skóry (AZS) wyraźnie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, niewydolności serca, zawału serca i udaru mózgu.
Co więcej, pacjenci z łuszczycą również są bardziej narażeni na choroby sercowo-naczyniowe. Wszystko dlatego, że komórki skóry próbują naprawić uszkodzenia, ale jednocześnie aktywują cytokiny, prowadzące do procesów zapalnych.
"Celem takiego stanu zapalnego jest uaktywnienie systemu immunologicznego, by wzmóc procesy naprawcze powstałych uszkodzeń. W efekcie rozwija się przewlekły stan zapalny, który jest szkodliwy dla organizmu" - tłumaczy dermatolog prof. Peter Michael Elias z University of California
3. Stan zapalny
Podwyższony poziom cytokin wiąże się z większym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2, demencji i zapalenia stawów. Eksperci wskazują także inną zależność - stanom zapalnym skóry często towarzyszą choroby zapalne jelit.
Ponadto choroby skóry wiążą się z utratą masy kostnej i zwiększają prawdopodobieństwo choroby Alzheimera. Warto więc zadbać o największy organ w naszym ciele, nie tylko ze względów estetycznych.
Autorzy badania radzą też, by w miarę możliwości likwidować zmarszczki i inne oznaki starzenia skóry. Poprawi to nie tylko wygląd, ale także korzystnie wpłynie na procesy zachodzące w naszym organizmie.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl