Trwa ładowanie...

Wideodermatoskopia – na czym polega i kiedy ją wykonać?

Avatar placeholder
23.03.2022 13:46
Wideodermatoskopia to nowoczesna metoda diagnostyczna
Wideodermatoskopia to nowoczesna metoda diagnostyczna (Adobe Stock)

Wideodermatoskopia jest badaniem skóry, które polega na komputerowej analizie znamion przy pomocy urządzenia zwanego wideodermatoskopem. Dzięki niej możliwe jest przeanalizowanie zmian na skórze, a i wczesne wykrycie niebezpiecznego czerniaka złośliwego. Na czym polega badanie wideodermaskopem? Jakie są wskazania do jego wykonania?

spis treści

1. Co to wideodermatoskopia?

Wideodermatoskopia to nowoczesna oraz nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która polega na komputerowej analizie znamion za pomocą wideodermatoskopu. Urządzenie składa się z głowicy i specjalnej kamery połączonej z komputerem, która umożliwia oglądanie znamion w bardzo dużym powiększeniu (nawet 100 razy).

Obrazy badanego miejsca wyświetlane są na monitorze, a zdjęcia zapisywane na twardym dysku. Co ważne, oprogramowanie automatycznie analizuje zmianę i ocenia prawdopodobieństwo tego, czy jest ona objawem choroby nowotworowej, czy też nie. Choć oprogramowanie usprawnia diagnostykę znamion, analizą wyników badania zajmuje się lekarz wykonujący badanie.

Dzięki wideodermatoskopii możliwe jest wczesne wykrycie czerniaka złośliwego. Czerniak to złośliwy nowotwór skóry wywodzący się z neuroektodermalnych komórek melanocytarnych. Może również występować w obrębie błony śluzowej ust i nosa. W początkowym stadium jest uleczalny. W zaawansowanym stanowi zagrożenie dla życia.

Zobacz film: "Metoda ABCDE. Odróżnij czerniaka od pieprzyka"

2. Dermatoskopia czy wideodermatoskopia?

Wideodermatoskopia to badanie podobne do dermatoskopii. To inaczej mikroskopia epiluminescencyjna, czyli to metoda diagnostyczna polegająca na oglądaniu zmian skórnych w powiększeniu (10-20 razy). Badanie wykonywane jest za pomocą dermatoskopu, czyli urządzenia, które jest lupą umożliwiającą oświetlenie skóry światłem spolaryzowanym lub niespolaryzowanym (dermatoskop immersyjny).

Zarówno dermatoskopia, jak i wideodermatoskopia to badania dokładne, pozwalające na odróżnienie zmian potencjalnie złośliwych, wymagających wykonania biopsji od zmian łagodnych czy wymagających jedynie obserwacji.

Wideodermatoskopia – cena

Koszt konsultacji u dermatologa, który wykonuje dermatoskoię, wynosi 100-200 zł. Z kolei wideodermatoskopia z mapowaniem znamion do obserwacji to koszt od 200 do nawet 700 zł, w zależności od placówki.

3. Na czym polega wideodermatoskopia?

Jak przebiega wideodermatoskopia? Najpierw lekarz zbiera szczegółowy wywiad, następnie dokonuje oględzin ciała, przykładając kamerę wideodermatoskopu do każdego znamienia na skórze pacjenta w celu uwidocznieniu badanego fragmentu skóry. Obraz jest widoczny na monitorze komputera, a i zapisany w formie elektronicznej. Dzięki temu można szczegółowo przenalizować zmianę: ocenić jej rozmiar, kolor, symetrię. Lekarz zaznacza znamiona, które będą wymagały kontroli lub usunięcia.

Podczas badania program wylicza również średnią ocenę prawdopodobieństwa choroby nowotworowej. Czas trwania komputerowej oceny znamion trwa około 30-40 minut, w zależności od liczby znamion na skórze.

Pacjent otrzymuje wynik badania oraz raport z systemu wideodermatoskopu w postaci zdjęć zapisanych przez lekarza znamion. Badanie daje możliwość archiwizacji wyników, co pozwala na porównywanie zmian skórnych w czasie i zaobserwowanie zmiany zachodzących na skórze.

4. Co umożliwia nam wideodermatoskopia?

Wideodermatoskopia ma wiele zalet. Pozwala na:

  • analizę znamion,
  • wykrywanie nowych lub zmienionych znamion,
  • wczesne wykrycie dopiero rozwijającego się czerniaka złośliwego,
  • dokumentację skóry oraz identyfikację każdego znamienia,
  • długoterminową obserwację znamion z możliwością ich dokumentacji oraz porównania kolejnych wizyt.

5. Wskazania do badania wideodermatoskopem

Pieprzyki wymagają regularnego sprawdzania. Lekarze zalecają wykonywanie dermatoskopii lub badania wideodermatoskopowe co roku, najlepiej po zakończeniu sezonu wakacyjnego, czyli jesienią lub wczesną zimą.

Osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka do rozwoju czerniaka skóry dwa razy w roku. Kto powinien się poddać się badaniu wideodermatoskopem? Zwłaszcza osoby:

Na badanie znamion należy stawić się zawsze, gdy:

  • obserwuje się nieokreślone zmiany skórne wymagające diagnostyki, pojawia się niepokój związany z pojawieniem się nowej zmiany, która szybko rośnie, łuszczy się, swędzi, krwawi, pojawia się opuchlizna i ból w obrębie pieprzyków lub zmiana ma nieregularne brzegi i niejednolity kolor,
  • obserwuje się zmiany w obrębie istniejących znamion: jej powiększanie, zaczerwienienie, zmianę barwy czy grubości, świąd czy zaczerwienienie,
  • istnieje potrzeba monitorowania zdiagnozowanych nowotworów skóry,
  • pojawiają się takie zmiany na skórze jak strupki, guzki, nadżerki.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze