Trwa ładowanie...

Pinoterapia – wskazania, przeciwwskazania, cena zabiegu

 Katarzyna Kurek
13.06.2022 16:52
Pinoterapia wykorzystuje techniki terapii manualnej i masażu
Pinoterapia wykorzystuje techniki terapii manualnej i masażu (Adobe Stock)

Pinoterapia to innowacyjna metoda terapeutyczna, która łączy medycynę konwencjonalną z medycyną alternatywną. Wykonywana jest przy pomocy specjalnych pinów do masażu. Za ich pomocą stymuluje się wybrane punkty na ciele, co pobudza określone ośrodki w mózgu. Na czym dokładnie polega pinoterapia? W czym pomaga? Ile kosztuje?

spis treści

1. Co to jest pinoterapia?

Pinoterapia, nazywana także pinopresurą, to polska metoda terapeutyczna, która wykorzystuje techniki terapii manualnej oraz masażu. Oparta jest na samonaprawczych możliwościach organizmu – nacisk bodźca w określonym miejscu pobudza organizm do regeneracji. Pinoterapia została stworzona przez doktora Radosława Składowskiego. Jest to lekarz ortopeda, który zajmuje się medycyną manualną.

Podstawą pinopresury jest dopasowanie pacjenta do jednej z pięciu grup żywiołów (ogień, woda, ziemia, powietrze oraz eter). Dzięki temu terapeuta może dobrać najlepsze techniki zabiegu. Następnie stymuluje on określone punkty na ciele przy pomocy odpowiednich narzędzi.

1.1. Narzędzia do pinoterapii

Do pinopresury wykorzystuje się specjalne mosiężne oraz stalowe narzędzia. Te różnokształtne przedmioty, umożliwiają uciskanie, wbijanie, czy kłucie określonych punktów lub stref na ciele bez przebijania ciągłości skóry. Odczucia są zależne od indywidualnej percepcji bólu.

Zobacz film: "Akupunktura - fakty i mity"

Najczęściej wykorzystuje się tzw. piny. Fizjoterapia lub masaż odbywa się wówczas z wykorzystaniem specjalnych gwoździ do masażu, które są ostro zakończone z jednej strony i spłaszczone z drugiej. Do pinoterapii wykorzystuje się także pinokaty, czyli narzędzia przypominające kształtem noże. Są one zakończone ząbkami pod uchwytem.

2. Efekty pinoterapii

Masaż gwoździami zapewnia pacjentom duże odprężenie, zarówno ciała, jak i umysłu. Pozwala na odreagowanie psychologiczne oraz nerwowe. Ponadto łagodzi też dolegliwości bólowe, znosi napięcia z ciała. Znajduje także szerokie zastosowanie u pacjentów z wieloma schorzeniami neurologicznymi, bowiem usprawnia przewodnictwo nerwowe.

Pinoterapia wykorzystywana jest też do leczenia lub wspomagania leczenia różnych schorzeń ortopedycznych. Działa także odtruwająco i odkwaszająco, pobudza krążenie krwi i redukuje obrzęki.

3. Wskazania do pinoterapii

Metoda ta aktywuje procesy samoleczenia się organizmu, to dlatego też ma tak dobre opinie. Pinoterapię można traktować zarówno jako osobną metodę terapeutyczną, jak i technikę uzupełniającą terapię manualną.

Wskazana jest w przypadku dolegliwości mięśniowo-powięziowych, stanów pourazowych i pooperacyjnych oraz w zaburzeniach przewodnictwa nerwowego. Metoda ta wykazuje się też dużą skutecznością w przypadku bólów przeciążeniowych, bólów kręgosłupa czy głowy.

Inne wskazania to choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane oraz napięcia stresowe układu nerwowego. Metoda ta pomocna jest też w przypadku terapii blizn, w zakwaszeniu organizmu oraz w problemach o podłożu psychosomatycznym.

4. Pinoterapia – przeciwwskazania

Pomimo tego, że pinopresura jest pomocna w wielu dolegliwościach, to jednak nie każda osoba może z niej korzystać. Przeciwwskazaniem do pinoterapii są:

5. Kurs pinoterapii

Nie każdy terapeuta czy masażysta może wykonać zabieg pinoterapii. Stosowanie tej metody wymaga właściwego przygotowania, które trudno zdobyć wyłącznie na podstawie książek. Pinoterapia to autorska metoda pracy. Dlatego też osoby, które chcą ją stosować, powinny ukończyć odpowiedni kurs, pozwalający poznać metodę Składowskiego.

Kurs pinopresury zapewnia odpowiednie przygotowanie do wykorzystania technik pinopresury w leczeniu dolegliwości bólowych, ale też schorzeń ortopedycznych i neurologicznych. Obecnie można także spotkać się z kursami pinoterapii online. Kursy są przeznaczone głównie dla fizjoterapeutów i masażystów, ale też dla ortopedów, rehabilitantów i neurologów.

6. Cena pinoterapii

Pinoterapia wywiera pozytywny wpływ na sferę psychiczną i fizyczną, dlatego też staje się coraz bardziej popularna. Także cena pojedynczego zabiegu nie jest zbyt wygórowana, dzięki czemu z metody tej może korzystać wiele osób.

Cena oczywiście uzależniona jest od wielu zmiennych, jak chociażby miasto, doświadczenie masażysty, czy cennik gabinetu. Koszty za jeden zabieg wahają się zwykle w granicach 80-150 zł.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze