Trwa ładowanie...

Sok z pokrzywy – właściwości, działanie, wpływ na skórę, paznokcie i włosy

 Katarzyna Kurek
15.05.2023 16:47
Sok z pokrzywy można przygotować z młodych liści rośliny
Sok z pokrzywy można przygotować z młodych liści rośliny (Adobe Stock)

Sok z pokrzywy to napój, który działa prozdrowotnie na cały organizm, wspomagając leczenie rozmaitych dolegliwości. Wpływa też dobroczynnie na urodę, odżywia skórę, ciało oraz włosy. Może być stosowany nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie. Na co dokładnie pomaga sok z pokrzywy? Jak go przygotować?

spis treści

1. Właściwości soku z pokrzywy

Sok z pokrzywy to napój pełen minerałów, witamin i składników odżywczych. Ma zbawienny wpływ zarówno na zdrowie, jak i urodę. Przygotowywany jest z pokrzywy – silnie odżywczej rośliny, bogatej w witaminy (A, C, K i B), mikroelementy (m.in. żelazo, potas, sód, magnez), garbniki i flawonoidy, chlorofil, serotoninę, histaminę, acetylocholinę i kwasy organiczne.

Na co sok z pokrzywy? Pokrzywa działa:

Zobacz film: "Cudowna pokrzywa"
  • antybakteryjnie,
  • przeciwgrzybiczo,
  • ściągająco,
  • moczopędnie,
  • detoksykująco,
  • przeciwzapalnie.

Wzmacnia też odporność, wspomaga leczenie artretyzmu oraz reumatyzmu. Picie soku z pokrzywy wspomaga też układ krwionośny, zwiększa poziom hemoglobiny i czerwonych krwinek. Pomaga również w obniżaniu cholesterolu, przy osłabieniu fizycznym oraz psychicznym.

2. Sok z pokrzywy dla urody

2.1. Sok z pokrzywy na włosy

Bogactwo cennych składników zawartych w roślinie wpływa korzystnie na kondycję włosów. Jak stosować sok z pokrzywy na włosy? Może być on stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Sok bardzo dobrze sprawdza się w formie wcierek, nakładanych na skórę głowy.

Płyn wzmacnia włosy i odżywia je. Sprawia, że stają się mocniejsze, bardziej lśniące i zdrowsze. Wcierka poprawia też ukrwienie, przez co pobudza włosy do wzrostu. Dlatego też sprawdza się przy wypadaniu włosów, spowodowanym niedoborem mikroelementów i witamin. Ponadto dobrze oczyszcza skórę, przez co pomaga też przy przetłuszczaniu się skóry głowy.

2.2. Sok z pokrzywy na piękną cerę

Sok z pokrzywy wpływa także korzystnie na stan cery, zwłaszcza tej z problemami trądzikowymi. Działa bakteriobójczo, sebostatycznie i normalizująco. Może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, np. w formie okładów (nasączone sokiem płatki kosmetyczne), czy toniku. Przynosi skórze ukojenie, rozjaśnia ją, działa też antybakteryjnie.

2.3. Sok z pokrzywy na mocne paznokcie

Regularne picie soku z pokrzywy wpływa też korzystnie na kondycję paznokci. Dzięki wysokiej zawartości składników odżywczych wzmacnia je i regeneruje. Świetnie sprawdza się przy problemach takich jak łamliwe, słabe i rozdwajające się paznokcie.

2.4. Sok z pokrzywy a odchudzanie

Sok z pokrzywy może być też jednym z elementów wspomagających odchudzanie. Pokrzywa redukuje obrzęki i wspomaga trawienie. Ułatwia oczyszczanie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii i nadmiaru wody (działa moczopędnie). Dlatego też w połączeniu ze zdrową dietą i aktywnością fizyczną, wspomaga utrzymanie odpowiedniej masy ciała.

3. Przepis na sok z pokrzywy

Sok z pokrzywy tłoczony na zimno można kupić w wielu sklepach i aptekach. Najlepiej jest wybierać soki bezpośrednio wyciskane, nie z koncentratu, bez dodatku cukru, barwników i aromatów.

Sok można także przygotować samodzielnie. Przyrządzenie napoju jest stosunkowo proste. Wystarczy zebrać młode liście pokrzywy, dokładnie je umyć i posiekać. Następnie należy wkładać partiami do wyciskarki wolnoobrotowej.

Gotowy sok można rozcieńczyć z przefiltrowaną wodą.

Jak dawkować sok z pokrzywy?

Najczęściej sok z pokrzywy zaleca się spożywać w dawce ok. 25-30 ml na dobę. W przypadku preparatów zakupionych w sklepie należy stosować się do zaleceń producenta.

4. Przeciwwskazania do stosowania soku z pokrzywy

Pokrzywa może wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami (zwłaszcza preparaty przeciwzakrzepowe, diuretyki). W takich przypadkach wewnętrzne stosowanie soku należy zawsze omówić z lekarzem. Z lekarzem warto też omówić picie soku przez seniorów, kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, dzieci, czy osoby chorujące na cukrzycę.

Przeciwwskazaniem do picia soku z pokrzywy jest także alergia na tę roślinę, niektóre choroby dróg rodnych, przewlekłe choroby nerek, czy krwotoki z dróg rodnych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze