Zioła w kosmetyce. Właściwości kosmetyczne popularnych ziół
Zioła w kosmetyce są bardzo ważnym surowcem. Wykorzystuje się je przy produkcji kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała czy włosów. Zawierają wiele cennych substancji, które korzystnie wpływają na urodę. Dlaczego są tak skuteczne? Jakie zioła są najczęściej stosowane w kosmetyce? Jak przygotować naturalne preparaty z ich wykorzystaniem?
1. Zioła jako surowiec kosmetyczny
Zioła w kosmetyce wykorzystywane są od bardzo dawna. Producenci kosmetyków bardzo często sięgają po to, co oferuje przyroda. Naturalne surowce mają bowiem wiele cennych właściwości, które korzystnie wpływają na kondycję skóry, paznokci, czy włosów. A tym samym podnoszą skuteczność danego kosmetyku.
Zastosowanie ziół w kosmetyce pielęgnacyjnej pozwala także ograniczać wykorzystywanie substancji chemicznych i sztucznych dodatków. Składniki naturalne są bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla skóry. Rzadko wywołują podrażnienia i uczulenia.
2. Składniki zawarte w ziołach
Zioła są składnikami wielu produktów pielęgnacyjnych, jak chociażby kremy, szampony, balsamy, toniki, hydrolaty, odżywki, czy płyny do higieny intymnej. Ich wszechstronne wykorzystanie możliwe jest dzięki bogatej zawartości cennych składników o działaniu pielęgnacyjnym i terapeutycznym.
Cenne dla kosmetyki składniki ziół to m.in.:
- Flawonoidy – wspierają piękny wygląd skóry. Działają m.in. przeciwutleniająco, przeciwalergicznie, czy przeciwzapalnie. Wykorzystywane są w produkcji kosmetyków dla skóry dojrzałej, wiotkiej i naczynkowej.
- Azuleny – działają przeciwzapalnie, koją skórę oraz łagodzą stany zapalne. Często są składnikiem kosmetyków na trądzik, preparatów oczyszczających, czy zwężających pory.
- Garbniki – chronią organizm przed działaniem wolnych rodników. Mają też właściwości ściągające, działają przeciwbakteryjnie, uszczelniają naczynia krwionośne.
- Olejki eteryczne – wiele z nich ma działanie przeciwzapalne, przez co są cennym składnikiem kosmetyków dla cery trądzikowej i tłustej.
- Saponiny – mają działanie przeciwzapalne, poprawiają ukrwienie i dotlenienie tkanek. Dlatego też są wykorzystywane w kosmetykach do pielęgnacji skóry z problemami, np. przy atopowym zapaleniu skóry.
3. Zioła na włosy
Ziołolecznictwo w kosmetyce znalazło zastosowanie w pielęgnacji włosów. Kosmetyki ziołowe pomagają na wiele rozmaitych problemów z włosami, jak np. nadmierne wypadanie, łupież, przetłuszczające się włosy.
Wśród najpopularniejszych ziół na włosy wymienić można:
- kozieradkę pospolitą – poprawia odżywienie i stymuluje wzrost włosów,
- korzeń żeń-szenia – wzmacnia cebulki i działa antyoksydacyjnie,
- skrzyp polny – pomaga w przypadku zniszczonych, osłabionych i wypadających włosów,
- łopian – szampony z dodatkiem łopianu pomagają przy problemach ze skórą głowy, mają działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne,
- szałwię – pomaga przy przetłuszczaniu się włosów, hamuje ich wypadanie.
4. Jakie zioła na twarz?
Rośliny mają bardzo cenny wpływ na urodę. Zioła w pielęgnacji twarzy pozwalają nie tylko utrzymać dobrą kondycję skóry, ale także są pomocne w leczeniu wielu problemów z cerą. Zioła w kremach do twarzy, tonikach, czy hydrolatach likwidują problemy skórne, ale też doskonale odżywiają i regenerują cerę.
Zioła wykorzystywane w kosmetykach do twarzy:
- nagietek – wykorzystywany jest do produktów regulujących wydzielanie sebum oraz przeznaczonych do cery dojrzałej, trądzikowej i wrażliwej,
- rumianek – to bardzo popularne zioło w pielęgnacji urody, pomaga przy cerze trądzikowej, zmęczonej, poszarzałej,
- pokrzywa – pomaga wyrównać koloryt cery, jest pomocna przy pielęgnacji cery trądzikowej i z niedoskonałościami,
- czystek – działa przeciw trądzikowi, łagodzi stany zapalne skóry, przynosi ukojenie,
- melisa – chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, przywraca jej świeżość, jest składnikiem kosmetyków przeciwstarzeniowych,
- przywrotnik pospolity – nazywany też nawrotnikiem, łagodzi podrażnienia, przyspiesza regenerację, uelastycznia skórę,
- arnika – uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, jest składnikiem kosmetyków do cery naczynkowej,
- lawenda – zmniejsza ilość wydzielanego sebum, tonizuje, przyśpiesza regenerację skóry.
5. Jak przygotować domowe kosmetyki na bazie ziół?
Ziołowe kosmetyki niosą za sobą wiele korzyści. Co istotne, wiele z nich można przygotować samodzielnie. Zioła stosowane w kosmetyce domowej pozwalają bowiem skutecznie uporać się z wieloma problemami skórnymi.
Polskie łąki kryją bogactwo rozmaitych ziół, jak chociażby rumianek, mniszek lekarski, mięta, pokrzywa, czy dziurawiec zwyczajny. Dlatego też wiele cennych roślin można zebrać samemu. Do produkcji domowych kosmetyków można wykorzystać także zioła suszone, dostępne np. w sklepach zielarskich, czy punktach ze zdrową żywnością.
5.1. Maseczka z rumianku
Domowa maseczka z rumianku działa kojąco i łagodząco. Do jej przygotowania wystarczy kilka składników – garść kwiatów rumianku, mleko, łyżka siemienia lnianego.
Rumianek i siemię lniane zalewamy gorącym mlekiem. Miksujemy. Konsystencja powinna być dość gęsta. Ciepłą masę nakładamy na twarz i pozostawiamy na skórze przez ok. 15 minut.
5.2. Tonik z mięty
Tonik z mięty doskonale odżywia i odświeża skórę. Do jego przygotowania potrzebne są: garść mięty (opcjonalnie mięta w torebce), woda, łyżeczka miodu, 15 ml octu jabłkowego.
Miętę zalewamy wrzątkiem. Kiedy napar zaparzy się i wystygnie, dodajemy miód i ocet. Przelewamy do butelki i przechowujemy w lodówce.
5.3. Płukanka z pokrzywy
Płukanka hamuje wypadanie włosów, wzmacnia je i dodaje im blasku. By ją przygotować, wystarczy 1 łyżeczkę suszonej pokrzywy zalać wrzątkiem. Parzyć pod przykryciem, a po wystygnięciu przecedzić.
Napar należy wmasować w skórę głowy i przepłukać nim wcześniej umyte włosy.
6. Zioła do picia na urodę
Gotowe preparaty ziołowe stosowane w kosmetyce pozwalają dbać o urodę od zewnątrz. Warto jednak wiedzieć, że wiele ziół można także stosować wewnętrznie. Ich regularne stosowanie w korzystny sposób wpływa na stan włosów, cery i paznokci.
W dbaniu o cerę pomoże picie rumianku, bratka, krwawnika pospolitego, czy czystka. Z kolei na problemy z włosami czy paznokciami pomocne może być picie herbatki ze skrzypu polnego.