Trwa ładowanie...

Krwawnik pospolity – opis, właściwości, zastosowanie i bezpieczeństwo

Avatar placeholder
19.04.2024 12:31
Surowcem leczniczym krwawnika pospolitego są kwiaty i liście.
Surowcem leczniczym krwawnika pospolitego są kwiaty i liście. (Adobe stock)

Krwawnik pospolity jest rośliną, która znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej i kosmetyce. To środek łagodzący różne dolegliwości, takie jak bóle menstruacyjne, problemy trawienne czy infekcje górnych dróg oddechowych. Jakie właściwości krwawnika są korzystne dla skóry? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jego wykorzystywania?

spis treści

1. Co to jest krwawnik pospolity?

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.) to gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Występuje na ugorach, pastwiskach i łąkach, tak w Polsce, jak i całej Eurazji, także w Ameryce Północnej. Znany jest także jako tysiąclist, łocień krwawnik czy żeniszek krwawnik.

Jak wygląda krwawnik pospolity? Jest niewysoką rośliną zielną o wysokości do 80 cm. Posiada drobne, podwójne lub potrójne pierzasto podzielone liście o srebrzystym odcieniu, delikatnie owłosione łodygi, drobne białe lub różowe kwiaty (kwiatostan składa się z wielu koszyczków) i owoce o białawej barwie. Roślina posiada aromatyczny zapach, w smaku jest słonogorzka.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Krwawnik pospolity – uprawa

Krwawnik jest łatwy w uprawie. Trzeba jednak pamiętać, że nie lubi gleb gliniastych i kwaśnych. Dobrze rośnie w podłożu ubogim, mało zasobnym w składniki pokarmowe. Roślina jest wytrzymała na mróz. Preferuje stanowiska słoneczne i suche. Ponieważ szybko się rozrasta za pomocą kłączy, może zagłuszyć inne rośliny.

2. Właściwości lecznicze i pielęgnacyjne krwawnika

Surowcem leczniczym krwawnika pospolitego są kwiaty i liście. W zależności od wskazań można stosować je wewnętrznie, jako na przykład nalewkę, napar, wywar, olej, herbatę z krwawnika, ale i zewnętrznie, jako okłady na skórę. Wyciągi z krwawnika pospolitego można znaleźć także w maściach lub kremach do pielęgnacji skóry uszkodzonej.

Swoje właściwości roślina zawdzięcza obecności takich substancji jak flawonoidy (glikozydy apigeniny, kwercytyny, luteoliny), garbniki, sekwiterpeny, pineny. Obecny jest w niej borneol, cyneol, kariofylen, cholina, magnez, cynk, potas i witamina C czy olejek eteryczny oraz chamazulen (posiada zdolność hamowania reakcji alergicznych i zapalnych) i achilleina (glikozyd cyjanogennych, który w śladowych ilościach odpowiada za hamowanie krwawień, ale w większej ilości może być szkodliwy).

Jak działa krwawnik pospolity? Roślina ma działanie przeciwkrwotoczne, rozkurczowe, moczopędne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwartretyczne oraz ściągające i odkażające. Pobudza wydzielanie soków trawiennych, a co za tym idzie, także apetyt. Pomaga również usuwać szkodliwe produkty przemiany materii.

3. Zastosowanie krwawnika pospolitego

Krwawnik pospolity jest rośliną, która znajduje zastosowanie w:

  • medycynie naturalnej i ziołolecznictwie. Jak działa? Podczas okresu może zmniejszyć ból wywołany skurczami macicy (ziele krwawnika na okres to jedno z głównych wskazań), łagodzić objawy menopauzy i dolegliwości, które wywołują choroby związane z produkcją hormonów płciowych (np. torbiel jajnika). Krwawnik pospolity sprawdza się w chorobach układu pokarmowego, przede wszystkim związanych z nadżerkami czy uszkodzeniami błony śluzowej. Roślina tradycyjnie była wykorzystywana w medycynie ludowej do leczenia krwawienia, trawienia czy infekcji. Wskazanie stanowią także choroby nerek.
  • sztuce kulinarnej - jako przyprawa do zup i sosów. Wykorzystuje się młode liście o gorzkawosłonym, korzennym smaku. Olejek krwawnikowy stosowany jest do aromatyzowania likierów.
  • kosmetyce. Wyciąg z krwawnika można znaleźć w składzie kremów, masek i szamponów, balsamów do ciała i toników oraz płynów do twarzy (łagodzących i regenerujących).

Ziele stosowane jest także zewnętrznie do pielęgnacji włosów i kąpieli relaksacyjnych. Olejek krwawnikowy dodawany jest do różnych kosmetyków.

Krwawnik pospolity w kosmetyce

Jakie problemy skórne mogą zostać złagodzone dzięki stosowaniu krwawnika i dlaczego? Przede wszystkim ziele krwawnika:

  • dezynfekuje,
  • łagodzi stany zapalne, zapobiega stanom zapalnym,
  • łagodzi podrażnienia skóry,
  • wspiera proces gojenia ran i drobnych skaleczeń, stąd sprawdza się także jako środek dezynfekujący i na stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej.

Krwawnik pospolity może być stosowany także w produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej (łagodzi podrażnienia i stany zapalne).

Krwawnik pospolity – cena

Cena krwawnika zależy od produktu. Herbata z krwawnika kosztuje kilka złotych, a olej z krwawnika kilkanaście złotych. Surowiec można także pozyskać samodzielnie (zbierać ziele i suszyć).

4. Ziele krwawnika – przeciwwskazania i środki ostrożności

Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania nie zaleca się podawania ziela krwawnika dzieciom poniżej 12. roku życia, kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Czy krwawnik pospolity jest trujący? Krwawnik pospolity, choć jest rośliną o wielu cennych właściwościach, może być niebezpieczny. Z tego powodu ważne jest, by stosować go w odpowiednio przygotowanej postaci, zawsze według zaleceń, z zachowaniem zasad ostrożności.

Groźne może być spożywanie rośliny na surowo, bez przetworzenia krwawnika. Zatrucie objawia się bólem głowy, oszołomieniem, wysypką. W przypadku wystąpienia wysypki, zaczerwienienia skóry należy zaprzestać stosowania produktów na bazie tej rośliny.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze