Trwa ładowanie...

Olejek z drzewa herbacianego – jak stosować i kiedy warto?

Avatar placeholder
16.05.2024 16:51
Olejek z drzewa herbacianego sprawdza się w leczeniu grzybicy stóp czy paznokci
Olejek z drzewa herbacianego sprawdza się w leczeniu grzybicy stóp czy paznokci (Adobe Stock)

Olejek z drzewa herbacianego jest produktem, który odnajduje się tak w kosmetyce, jak i medycynie naturalnej. Ma to związek z jego niezwykłymi właściwościami i walorami, za które odpowiadają obecne w nim substancje czynne. Kiedy i jak stosować olejek z drzewa herbacianego? Na jakie efekty można liczyć?

spis treści

1. Co to jest olejek z drzewa herbacianego?

Olejek z drzewa herbacianego jest produktem pozyskiwanym z liści drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia) z rodziny mirtowatych. To gatunek rośliny, która występuje głównie w Australii.

Skład olejku stanowią w większości związki fenolowe i terpeny, które wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe oraz monoterpeny, w tym terpinen, cyneol, cymen, diterpeny, seskwiterpeny i wiele innych substancji. Substancja ma postać rzadkiego oleju o jasnożółtej barwie oraz intensywnym, kamforowym zapachu.

Zobacz film: ""Beauty Boy": "Liczyłem na hejterów, oni napędzają machinę""

2. Olejek z drzewa herbacianego – właściwości i działanie

Olejek z drzewa herbacianego jest ceniony z uwagi na właściwości zdrowotne i kosmetyczne. Okazuje się bowiem, że substancja wykazuje działanie:

  • przeciwbakteryjne, zwłaszcza w przypadku Staphylococcus aureus czy Propionibacterium acnes,
  • przeciwgrzybicze, stąd sprawdza się w leczeniu infekcji grzybiczych skóry (np. grzybicy stóp czy paznokci),
  • przeciwwirusowe, stąd jest składnikiem różnych preparatów na opryszczkę,
  • przeciwzapalne, stąd jest wykorzystywany do leczenia trądziku, stanów zapalnych skóry (dzięki właściwościom łagodzącym stan zapalny i przyspieszającym regenerację skóry regularne stosowanie olejku z drzewa herbacianego może pomóc w redukcji blizn potrądzikowych oraz przebarwień skórnych),
  • przeciwświądowe, ponieważ pomaga łagodzić świąd i podrażnienia oraz zaczerwienienia, także związane z ukąszeniem owadów; to dlatego olejek z drzewa herbacianego jest składnikiem produktów przeznaczonych dla skóry wrażliwej,
  • odświeżające: odświeża skórę, a i pomaga ją oczyścić, usuwając zanieczyszczenia, sebum oraz resztki makijażu, dodaje się go do kosmetyków pielęgnacyjnych.

3. Zastosowanie olejku z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego w kosmetyce odnajduje się na wiele sposobów. Można go znaleźć w wielu produktach pielęgnacyjnych, głównie przeznaczonych do walki z trądzikiem i łupieżem oraz innymi problemami skóry głowy. Zawierają go szampony i odżywki do włosów, mydła, kremy, dezodoranty, żele do mycia twarzy i toniki. Ponadto to doskonały dodatek do kosmetyków (drogeryjnych i domowych, np. maseczek czy szamponów) i "parówek" na twarz.

Można go także stosować punktowo na wypryski. Dlaczego? Za jego popularność i walory odpowiadają głównie właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dzięki którym olejek prowadzi do redukcji stanów zapalnych, zwalczania bakterii odpowiedzialnych za trądzik oraz łagodzeniu zaczerwienień i stanów zapalnych.

Ponadto substancja normalizuje pracę gruczołów łojowych i redukuje błyszczenie cery, wspomaga regenerację skóry. Olejek z drzewa herbacianego dodawany do szamponów i odżywek pomaga w zwalczaniu łupieżu, łagodzeniu stanów zapalnych skóry głowy, poprawia kondycję włosów.

Na jakie problemy skórne najlepiej działa olejek z drzewa herbacianego? Jest skuteczny w leczeniu łuszczycy i grzybicy, zwalczaniu nadmiernego pocenia, niwelowaniu nieświeżego oddechu, leczeniu przeziębienia, łagodzeniu bólów mięśniowych i objawów po ukąszeniu owadów, także dezynfekcji rąk.

4. Jak stosować olejek z drzewa herbacianego?

W związku z tym, że olejek z drzewa herbacianego jest bardzo skoncentrowany, stosuje się go w niewielkich ilościach, a i rozcieńczając go z innymi olejami bazowymi przed nałożeniem na skórę. Produkt może być również dodawany do kąpieli i inhalacji. Znajduje zastosowanie w aromaterapii.

5. Czy olejek z drzewa herbacianego jest szkodliwy?

Olejek z drzewa herbacianego jest uznawany za bezpieczny, pod warunkiem, że jest stosowany zewnętrznie, w odpowiednim stężeniu, z zachowaniem ostrożności.

Jak bezpiecznie używać olejek z drzewa herbacianego na skórze? Przede wszystkim przed zastosowaniem produktów zawierających olejek z drzewa herbacianego zaleca się wykonanie testu uczuleniowego, aby upewnić się, że nie wywołuje reakcji alergicznej. Na produkt mogą reagować alergicznie zwłaszcza osoby uczulone na inne rośliny z rodziny Myrtaceae (np. eukaliptus).

Poza tym olejek z drzewa herbacianego trzeba stosować zgodnie z zaleceniami producenta, unikając aplikowania go w nadmiarze, szczególnie w czystej postaci, ze względu na silne działanie (zawsze należy go rozcieńczać w innym nośniku, nie tylko oleju bazowym, ale także kremie czy w wodzie). Trzeba mieć świadomość, że produkt może spowodować podrażnienia, wysuszenie skóry lub reakcje alergiczne.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze