Trwa ładowanie...

Bouldering – charakterystyka, dla kogo, gdzie trenować, ćwiczenia

Avatar placeholder
23.04.2021 13:53
Bouldering – charakterystyka, dla kogo, gdzie trenować, ćwiczenia
Bouldering – charakterystyka, dla kogo, gdzie trenować, ćwiczenia (123RF)

Bouldering to technika wspinaczki na niskich kilkumetrowych blokach skalnych. Do boulderingu nie stosuje się lin asekuracyjnych, dlatego bouldering wymaga silnych rąk i tułowia. Asekurację stanowi materac oraz asysta drugiej osoby. Jak zacząć uprawiać bouldering? Jak wygląda trening boulderingu dla osób początkujących?

spis treści

1. Bouldering – charakterystyka

Trenując bouldering wspinamy się po małych skałach lub ogromnych kamieniach. Nazwa bouldering pochodzi od angielskiego słowa boulder, które oznacza niewielki głaz. Maksymalna wysokość wspinaczkowa to ok. 4,5 metra.

Trudność boulderingu polega na tym, że trzeba wspiąć się używając jak najmniejszej liczby ruchów i brak liny asekuracyjnej. Jako asekuracje stosuje się specjalny materac czyli crash pad. Jego zadaniem jest amortyzacja upadku.

Zobacz film: "Jura Krakowsko-Częstochowska i jej podziemne uroki"

Wspinającym pomagają także spotterzy. Ich zadaniem jest nakierowywanie wspinacza na materac poprzez stanie pod głazem z wyciągniętymi rękami. Osoby, które zaczynają swoje przygodę ze wspinaczką typu bouldering nie powinny samotnie wykonywać zadań.

Wspinaczka skałkowa
Wspinaczka skałkowa [2 zdjęcia]

Idealnymi terenami do uprawiania wspinaczki skałkowej w Polsce są m.in.: Wyżyna Krakowsko-Częstochowska,

zobacz galerię

2. Bouldering – dla kogo?

Bouldering jest bardzo popularny na Zachodzie, jednak coraz więcej osób w Polsce zaczyna trenować bouldering. Bouldering można trenować na świezym powietrzu w terenie, a także w halach ze ściankami wspinaczkowymi.

Bouldering będzie bardzo dobrą dyscypliną dla osób, które chcą wzmocnić swoje ciało. Bouldering angażuje wszystkie grupy mięśniowe. Przed rozpoczęciem treningów warto wzmocnić ramiona, barki oraz mięśnie tułowia.

Bouldering wpływa na rozwój koordynacji ruchowej i siły. Bouldering może trenować każdy. Bouldering nie wymaga dużych nakładów finansowych. Aby trenować bouldering potrzebujemy crash pad, buty do wspinaczki oraz magnezję – związek chemiczny, który zapobiega ślizganiu się dłoni. Najczęściej ma postać białego proszku, który jest używany także przez ciężarowców i gimnastyków. Ręce posmarowane magnezją lepiej chwytają skałę, ponieważ są mniej wilgotne i wzmacnia się tarcie.

3. Bouldering – gdzie trenować?

Bouldering można trenować w plenerze oraz w halach zwanych boulderowniami. Praktycznie w każdym większym mieście znajdziemy boulderownię. Osoby, które zaczynają swoją przygodę ze wspinaczką powinny rozpocząć treningiwłaśnie od hali. Znajdziemy tam profesjonalnych wspinaczy, którzy pomogą nam doskonalić technikę wspinaczki. W halach ze ściankami do wspinaczki(https://portal.abczdrowie.pl/sciana-do-wspinaczki) są przygotowane także specjalne miejsca dla dzieci.

Jeżeli jesteśmy już bardziej zaawansowani to możemy rozpocząć bouldering w plenerze. Nie musimy od razu jechać do lasu Fontainebleau niedaleko Paryża, choć jest to jedno z najbardziej znanych miejsc do uprawiania boulderingu. Świetnie sprawdzą się także nasze rodzime skałki:

  • Jura Krakowsko-Częstochowska
  • Dolny Śląsk (Rudawy Janowickie, okolice Jeleniej Góry, Sokoliki)
  • Ciężkowice
  • Zimny Dół k. Krakowa

4. Bouldering – ćwiczenia

Zanim rozpoczniemy bouldering powinniśmy przygotować nasze ciało na wysiłek fizyczny. Zacznijmy w takim razie od rozgrzewki. Podczas boulderingu zaangażowane jest całe ciało więc musimy rozgrzać różne grupy mięśniowe. Rozgrzewamy nogi, ramiona, barki. Dobrze rozgrzane powinny być także palce.

Podczas boulderingu ważne są także ćwiczenia na równowagę. Podczas wykonywania ćwiczeń brzuch powinien być napięty. Bouldering wymaga koncentracji. Nawet najmniejszy błąd może sprawić, że spadniemy.

Uprawiając bouldering trzeba stale pracować nad kondycją. Wspinaczka wymaga od nas dość dużego wysiłku. Pomocne będą tutaj ćwiczenia aerobowe, skakanie na skakance, jazda na rowerze oraz bieganie. Przyda się również trening mięśni głębokich. Tutaj pomocne mogą okazać się ćwiczenia core stability.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze