Rodzaje tańca nowoczesnego
Taniec nowoczesny wywodzi się z początków XX wieku i koncentruje na interpretacji tancerza, a nie pojedynczych krokach. Tancerze odrzucają ograniczenia klasycznego baletu i skupiają się na tych prądach w tańcu, które za największą wartość uznają emocje. Kiedy na początku XX wieku europejscy tancerze zaczęli buntować się wobec surowych zasad klasycznego baletu, jego technik, kostiumów i butów, zwolenników zyskało nowatorskie, świeże spojrzenie na taniec. Pionierzy tańca nowoczesnego często tańczyli boso w odkrywających ciało kostiumach.
1. Kroki w tańcu nowoczesnym
Tancerze tańca nowoczesnego są zachęcani do wykorzystania swoich uczuć i nastrojów, by w ten sposób zaplanować kroki i układy. Wielu tancerzy wymyśla swoje własne kroki taneczne, zamiast kopiować te już znane, jak ma to miejsce w klasycznym balecie. Podczas gdy tancerze baletowi próbują osiągnąć swoimi ruchami wrażenie lekkości i unoszenia się w powietrzu, tancerze tańca nowoczesnego celowo używają przyciągania ziemskiego jako elementu swoich choreografii. Ciężar ciała ma za zadanie podkreślenie ruchu. Celowe upadki na podłogę są wyraźnym kontrastem do wyprostowanej pozy tancerzy baletowych.
2. Style tańca nowoczesnego
W początkach swojego istnienia taniec nowoczesny był niezwykle radykalny i zupełnie różny od baletu. Jednak z czasem taniec nowoczesny zaczął czerpać z innych dyscyplin, na przykład z tańca jazz, stepowania, a nawet z baletu. Niektórzy tancerze korzystają z osiągnięć zarówno tańca nowoczesnego, jak i baletu.
Do tańca nowoczesnego zalicza się: new style, jazz, hip-hop, breakdance, disco dance, street jazz, modern jazz oraz dancehall.
Krótka charakterystyka wybranych stylów tanecznych:
- New style – taniec, który kształtował się wraz z rozwojem kultury hiphopowej. Ruchy w tym tańcu są żywe i zwinne, a zarazem radosne.
- Dancehall – wywodzi się z Jamajki, gdzie powstał w latach 60. minionego wieku. Styl ten nawiązuje do reggae oraz jamajskiego social-dances. Współcześnie zalicza się go do hip-hopu. Taniec cechuje się ogromną dynamiką i charakterystycznymi dla niego ruchami bioder.
- Street jazz – łączy w sobie elementy stylu funky, R&B oraz klasycznego jazzu. Jest to styl bardzo wymagający i trudny w opanowaniu, a zarazem dostarcza tancerzom wiele radości i pozytywnej energii.
- Modern jazz – nazywany bywa tańcem kontrastów, ponieważ układy taneczne bazują na przeciwieństwach – jeśli przed chwilą było wznoszenie, musi nastąpić opadanie, a po przyspieszeniu zwolnienie. Modern jazz wykorzystuje także ruchy konkretnych części ciała, nie zaś ciała jako całości.
3. Słynni tancerze
Do znanych osób w tańcu nowoczesnym należą: Ruth St. Denis, Martha Graham i Isadora Duncan. Każda z tych kobiet wypracowała swój charakterystyczny styl tańca.
Taniec nowoczesny narodził się jako wyraz sprzeciwu wobec surowych norm, które obowiązują w klasycznym balecie. Jednak w ostatnich latach pojawił się trend łączenia różnych stylów tańca ze sobą, co jest widoczne w tańcu nowoczesnym. Wielu tancerzy potrafi zatańczyć bezbłędnie układ baletowy i wzbudzić w widzach emocje swoimi interpretacjami w tańcu nowoczesnym.