Trwa ładowanie...

Worek bokserski – wybór, rodzaje, zalety

Avatar placeholder
29.04.2021 13:06
Worek bokserski – wybór, rodzaje, zalety
Worek bokserski – wybór, rodzaje, zalety

Worek bokserski to bardzo uniwersalny przyrząd. Worka bokserskiego używa się nie tylko do trenowania ciosów, ale może posłużyć jako przyrząd do szybkiego spalania kalorii. Worki bokserskie mogą się od siebie różnić, gdyż jest ich kilka rodzajów. Który w takim razie worek bokserski będzie najlepszy?

spis treści

1. Worek bokserski – wybór

Worki bokserskie różnią się od siebie przeznaczeniem, wagą, kształtem i kilkoma innymi detalami. Warto więc dowiedzieć się, który worek treningowy najlepiej nam posłuży.

1.1. Waga

Wagi worków bokserskich są różne. Ich przedział waha się już nawet od 20, a sięga 150 kg. Najlepiej wybrać taki worek treningowy, który będzie zbliżony do wagi ćwiczącego. Worek bokserski nie może być za lekki, ale nie może być też zbyt ciężki, wtedy treningi bokserskie nie będą miły sensu. Jeżeli chcemy poprawić technikę ciosów, to lepiej sprawdzą się cięższe worki. Jeżeli zależy nam na poprawie szybkości, dynamiki tudzież koordynacji, to lżejsze worki bokserskie będą odpowiedniejsze.

Zobacz film: "Trenowanie boksu"

1.2. Wielkość

Wielkość worka bokserskiego także uzależniona jest od kilku czynników. Jeżeli kupujemy worek bokserski tylko po to, aby trenować ciosy rękami, to wysokość do 1,5 metra będzie odpowiednia. Natomiast jeżeli chcemy trenować ciosy rękami i nogami kupmy ten o kilkanaście cm wyższy.

1.3. Kształt

Kształt worka treningowego dobierany jest przede wszystkim pod rodzaj sztuki walki. Inny kształt będzie miał worek do MMA, a inny do Krav Magi.

1.4. Cena

Worki bokserskie to droga inwestycja, jednak inwestycja na lata. Najdroższy jest worek treningowy stojący, można go kupić już od 500 złotych, jednak ostateczna cena może sięgnąć nawet kilku tysięcy.

Musisz to wiedzieć

Klasyczne worki treningowe, to koszt około 200 złotych. Jednak za najbardziej profesjonalne worki bokserskie zapłacimy nawet 1500 złotych.

2. Worek bokserski – rodzaje

Worki bokserskie to bardzo specjalistyczne przyrządy służące często za pomoc w sztukach walki.

Istnieje kilka rodzajów worków bokserskich.

  • Worek bokserski klasyczny – to najczęściej wybierany typ worka bokserskiego. Można trenować na nim amatorsko, jak również można uczyć się na nim ciosów. Worek klasyczny od środka jest wypełniony i pokryty specjalnym materiałem na zamek. Worek klasyczny jest podwieszany.
  • Worek bokserski stojący – jego zaletą jest to, że można na nim trenować w dowolnym miejscu – jest przenośny. Koszt tego typu worka jest wyższy niż pozostałych, za profesjonalny worek bokserski zapłacimy nawet kilka tysięcy złotych. Można wybrać dowolne wypełnienie, wielkość i kształt worka.
  • Worek bokserski typu „gruszka"najmniejszy z worków bokserskich. Jest stosunkowo niedrogi i służy do ćwiczeń dynamicznych i kondycyjnych.

3. Worek bokserski – zalety

Trening na worku bokserskim przyniesie nam wiele zalet, do których można zaliczyć:

  • poprawę dynamiki, kondycji i gibkości;
  • spalenie dużej ilości kalorii;
  • doskonalenie ciosów rękami i nogami;
  • wzmocnienie siły mięśni;
  • ujędrnienie ciała, pozbycie się wiotkiej skóry;
  • pracę nad samym sobą;
  • uwolnienie negatywnej energii tudzież możliwość rozładowania emocji.

Trenując na worku treningowym możemy używać rękawic bokserskich lub specjalnych taśm, dzięki którym nie nabawimy się kontuzji i urazów.

Który sport spala najwięcej kalorii?
Który sport spala najwięcej kalorii? [15 zdjęć]

Sport przyspiesza przemianę materii i pomaga w zdrowy sposób pozbyć się tłuszczu z ciała. To jeden z

zobacz galerię

Na worku bokserskim wzmocnimy i rozwiniemy wszystkie grupy mięśniowe: mięśnie brzucha, mięśnie rąk oraz mięśnie nóg. Podczas jednego treningu na worku bokserskim można spalić ponad 700 kalorii, co jest kolejnym atutem wynikającym z jego użytkowania. Treningi bokserskie są niezwykle wycieńczające, dlatego mamy możliwość wypracowania bardzo dobrej kondycji fizycznej i dostosowania jej do najtrudniejszych wyzwań sportowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze