Trwa ładowanie...

Anyż na zmarszczki – działanie i stosowanie

Avatar placeholder
29.09.2022 09:57
Anyż na zmarszczki to doskonały sposób na poprawienie wyglądu i kondycji skóry.
Anyż na zmarszczki to doskonały sposób na poprawienie wyglądu i kondycji skóry. (Adobe Stock)

Anyż na zmarszczki? To doskonały pomysł, ponieważ zawarte w nim substancje nie tylko je spłycają, ale i zapobiegają powstaniu nowych. Co nie mniej ważne, poprawiają również wygląd i kondycję skóry. W jaki sposób go używać? Jaki kosmetyk kupić? Jak zrobić domowy tonik z anyżu na zmarszczki?

spis treści

1. Jak działa anyż na zmarszczki?

Anyż na zmarszczki można stosować zarówno korzystając z gotowych kosmetyków dostępnych w drogeriach i aptekach (najczęściej wchodzi w skład kremów przeciwzmarszczkowych), jak i preparatów przygotowanych samodzielnie (doskonale sprawdza się anyżowy domowy tonik na zmarszczki).

Dlaczego warto stosować anyż na zmarszczki? Ponieważ to doskonały środek wspomagający wygładzanie skóry i redukujący zmarszczki. Co nie mniej istotne, regularne stosowanie go zapobiega powstawaniu kolejnych niedoskonałości. Zawarte w nim substancje sprawiają, że anyż działa liftingująco i wygładzająco.

Zobacz film: "Fakty i mity o zabiegach estetycznych"

Stosowanie anyżu na skórę przynosi wiele innych korzyści. Okazuje się bowiem, że zapobiega starzeniu się skóry, ponieważ zwiększa jej napięcie, a i wspiera powstawanie nowych włókien kolagenowych. Z uwagi na to, że pomaga także w zmniejszaniu widoczności przebarwień oraz wyrównuje koloryt skóry, efektem jego działania jest gładka, promienna i wyglądająca młodziej cera.

Anyż pomaga także w leczeniu trądziku. To zasługa obecnego w nim kwasu anyżowego, który cechuje się wysoką aktywnością mikrobiologiczną i wykazuje działanie konserwujące. Ponadto zmniejsza wydzielanie sebum, co ma kluczowe znaczenie dla cery trądzikowej. Działa także przeciwbakteryjnie, zmniejsza również widoczność blizn potrądzikowych.

2. Co to jest anyż?

Anyż to roślina, która znajduje zastosowanie w kuchni, medycynie, zielarstwie i kosmetologii. Pod tą nazwą kryje się anyż gwiaździsty oraz biedrzeniec anyż.

Anyż gwiaździsty, nazywany również badianem właściwym czy anyżem gwiazdkowym, a często również błędnie anyżkiem, to owoc drzewa badian właściwy. Jest zaliczany do roślin cytryńcowatych, pochodzi z południowo-wschodniej Azji, gdzie jest uprawiany.

W Europie pojawił się w XVII wieku. Jego nazwa nawiązuje do charakterystycznego kształtu owoców, to jest ośmioramiennych gwiazdek wypełnionych brązowymi nasionami. Wysuszony owoc anyżu gwiaździstego jest surowcem zielarskim.

Pod nazwą anyż lub anyżek kryje się roślina o nazwie biedrzeniec anyż, która należy do rodziny selerowatych. W Polsce pojawiła się w średniowieczu, współcześnie występuje głównie w uprawie. Jej nasiona są szaro-zielone i mierzą kilka milimetrów.

Rośliny te wiele różni. Tym, co je łączy, to główny składnik występujący w olejku eterycznym obu roślin, to jest anetol zawierający garbniki i antyoksydanty. To sprawia, że chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, toksyn oraz promieniowania UV. Substancja wykazuje także właściwości grzybobójcze, bakteriobójcze, przeciwbólowe oraz wiatropędne.

Podobieństwo obu roślin sprawia, że w preparatach leczniczych i pielęgnacyjnych mogą być stosowanie wymiennie, bez różnicy dla efektów działania.

3. Właściwości anyżu gwiaździstego

Z uwagi na podobną zawartość olejków eterycznych i substancji aromatycznych anyżek i anyż gwiaździsty mają bardzo zbliżone zastosowanie. Mogą być wykorzystywana przy leczeniu:

  • bólu brzucha, nadmiernych gazów, zaburzeń trawienia, zaparć, wzdęć, nudności, braku apetytu. Zarówno przyprawa z biedrzeńca, jak i anyż gwiazdkowy pobudzają wydzielanie soków trawiennych, wspierając procesy trawienne. Działają też rozkurczowo,
  • przeziębienia i grypy, kaszlu i bólu gardła. To możliwe, ponieważ rośliny cechuje wysoka zawartość związków wykrztuśnych i przeciwbakteryjnych,
  • chorób nerek,
  • grzybicy,
  • problemów z potencją.

4. Anyż na zmarszczki - przepis

Aby poprawić stan skóry i zniwelować oznaki jej starzenia, można stosować zarówno gotowy krem czy olejek anyżowy na zmarszczki, jak i przygotować domowy tonik z anyżu.

Wystarczy surowiec (wystarczy łyżka gwiazdek anyżu gwiaździstego lub ziaren biedrzeńca anyżu) wrzucić do gotującej się wody (250 ml), po czym odstawić miksturę do ostygnięcia. Przestudzony płyn trzeba przelać do zamykanego naczynia i odstawić na kilkanaście dni.

Gotowym tonikiem anyżowym można przemywać twarz i szyję dwa razy dziennie, nanosząc płyn na skórę przy pomocy wacika. Pierwsze efekty powinny pojawić już kilkunastu dniach systematycznego stosowania.

Innym sposobem na wykorzystanie anyżu na zmarszczki jest zrobienie z niego herbaty, która na zmarszczki działa od wewnątrz. Aby ją przygotować, trzeba łyżkę ziaren zalać wrzącą wodę i gotować przez około 10 minut.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze