Trwa ładowanie...

Dancehall - historia, charakterystyka, muzyka, sposób na życie

Dancehall to taniec, który pochodzi prosto z egzotycznej i słonecznej karaibskiej wyspy – Jamajki. Dancehall jest tańcem bardzo energicznym, który pomaga spalić dużo kalorii, ponieważ angażuje całe ciało.

spis treści

1. Historia tańca dancehall

Styl tańca dancehall swoje korzenie ma w gorącej i egzotycznej Jamajce. Na początku tańczyli go wyłącznie mężczyźni w gettach Kingston, obecnie jednak dancehall tańczą wszyscy, nawet dzieci. Mieszkańcom Jamajki dancehall pomaga wyrazić swoje emocje, ekspresję. Jest oderwaniem sie od życia codziennego, a niektórzy traktują go nawet jak duchowe oczyszczenie. Jeśli mówimy o dancehallu, to nie sposób wspomnieć o muzyce reggae, do której tańczy się dancehall i która zapoczątkowała ten styl tańca.

Zobacz film: "Reprezentacja Polski w "Tańcu na rurze""

W dzisiejszych czasach umiejętność tańczenia dancehallu to obowiązek każdego mieszkańca Jamajki. Norman Stolzoffem, słynny antropolog, powiedział, że w kulturze jamajskiej dancehall jest niczym tlen. Słynny piosenkarz Sean Paul, który tworzy energetyczną i barwną muzykę i który pochodzi właśnie z Jamajki, rozsławił ten styl tańca na cały świat. To właśnie on w latach 90. został okrzyknięty królem dancehallu. Rokrocznie na Jamajce organizowany jest konkurs dla kobiet na najlepszą tancerkę. Jest to prawdziwe święto dla pań, a zwyciężczyni otrzymuje przydomek „dancehall queen”.

Tańcz i chudnij - sprawdź, dzięki którym tańcom schudniesz najwięcej
Tańcz i chudnij - sprawdź, dzięki którym tańcom schudniesz najwięcej [9 zdjęć]

Taniec to radosna forma ćwiczeń fizycznych – pozwala na ekspresję oraz zachowanie odpowiedniej wagi

zobacz galerię

2. Charakterystyka dancehall

Dancehall tańczą zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jednak styl kobiecy różni się od męskiego. Dancehall w wykonaniu męskim to mocne i agresywne ruchy, które składają się z izolacji klatki piersiowej, dużego udziału rąk oraz silnych, mocnych tąpnięć.

Dancehall w wykonaniu mężczyzn ma symbolizować siłę i energię i mężczyźni mogą tańczyć dancehall tylko w ten właśnie sposób. Styl kobiecy nazywany jest Dancehall Female i Dancehall Queen Style. Dancehall Female to taniec sensualny i gibki.

W głównej mierze opiera się na potrząsaniu pośladkami oraz bujaniu biodrami. Podstawowym celem jest demonstrowanie kobiecych kształtów.

Dancehall Queen Style to styl, w którym dodatkowo możemy znaleźć elementy akrobatyki. Podczas tego tańca kobiety potrząsają pośladkami w szpagacie lub gdy stoją na głowie.

W tańczeniu dancehallu najważniejsze jest, aby pokazać swoją własną osobowość, a także energię i pozytywne nastawienie. Dzięki temu, że mimo podstawowych kroków tanecznych istnieje duża dowolność stylu, to osoba tańcząca sama tworzy swój dancehall.

Zobacz także:

3. Dancehall - muzyka

Muzyka do dancehallu jest stworzona dla ludzi na parkiecie. Jest energiczna, i inspirująca. Obecnie muzykę dancehallową tworzy między innymi: Sean Paul, Busy Signal, Major Lazer, Beenie Man, Elephant Man, Demarco, WizKid, Charly Black.

Pierwsze dancehallowe piosenki grane były na Jamajce na żywo i zapoczątkowali je między innymi tacy muzycy jak: General Echo, Barington Levy, Junjo Lawes. Muzyka dancehallowa dancehallowa ma różne klimaty.

Kiedyś była tworzona dla mężczyzn, więc była mocna i energiczna. Dziś dancehall tańczą głównie kobiety, dlatego muzyka jest lekka dla ucha oraz lekka w brzmieniu oraz napełnia radością.

4. Dancehall sposobem na życie?

Dla jednych dancehall kojarzy się głównie z „trzęsieniem pupą”, dla innych z szybką, energiczną muzyką… Są jednak i tacy, dla których stał się prawdziwym sposobem na życie. O swojej tanecznej pasji opowiedzą instruktorki dancehallu ze szkoły tańca „Passa Passa Dance Studio” w Lublinie – Katarzyna Kuwałek i Katarzyna Prus.

Katarzyna Kuwałek – założycielka „Passa Passa Dance Studio” oraz instruktorka dancehallu, swoją przygodę z tym tańcem rozpoczęła od warsztatów z Ulą „Afro” Fryc (wicemistrzynią świata i wielokrotną mistrzynią Polski w dancehallu). Zafascynowana tym stylem wzięła udział w LSM Dancehall Queen Contest, gdzie zajęła II miejsce, a następnie została zaproszona przez Ulę „Afro” Fryc do jej zespołu.

Katarzyna Prus – na co dzień prowadzi m.in. zajęcia dancehallu w „Passa Passa Dance Studio”. Jej mama jest instruktorką tańca w młodzieżowym domu kultury, Kasia tańczy więc, od kiedy pamięta. Wcześniej interesowała się tańcem jazzowym i współczesnym. Jej pierwszy kontakt z dancehallem to warsztaty z Ulą „Afro” Fryc, organizowane przed LSM Dancehall Queen Contest. Później, przeglądając oferty lubelskich szkół tańca trafiła na zajęcia Kasi Kuwałek i już wtedy wiedziała, że to taniec dla niej...

Skąd wywodzi się dancehall?

Kasia Kuwałek: Dancehall wywodzi się z reggae. W tej kulturze wszystko jest połączone z muzyką oraz sytuacją polityczną Jamajki.

Skoro dancehall jest nieodłącznym elementem Jamajki, to jakie znaczenie ma ten taniec w życiu jej mieszkańców?

Kasia Kuwałek: Jest on czymś w rodzaju szansy na lepsze życie. Zwykle tancerze wywodzą się z downtown, czyli biednej części Jamajki i taniec jest dla nich szansą na zarobienie pieniędzy. Od małego są wychowywani „z muzyką”. Widziałam tam biednych ludzi, mieszkających w domkach przypominających komórki, szopy, ale – co mnie zadziwiło – byli szczęśliwi. Uśmiech nie schodził im z twarzy a na środku ich podwórka stoją ogromne głośniki i ciągle gra muzyka. Tańczą wszyscy, łącznie z małymi dziećmi.

Co według ciebie sprawia, że dancehall staje się coraz bardziej popularny w innych krajach?

Kasia Kuwałek: Dancehall jest tańcem, który powstał z potrzeby manifestowania wolności, jednoczenia ludzi. Każdy lubi czuć się wolny, niczym nieograniczony, a to właśnie daje ten styl. Przy tym muzyka jest wpadająca w ucho, ruchy niepowtarzalne. Człowiek, tańcząc dancehall lub ucząc się go, nabiera większej świadomości swojego ciała, staje się pewniejszy siebie, co przekłada się na różne sytuacje w życiu.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas zajęć, co jest najważniejsze w trakcie nauki tego tańca?

Kasia Kuwałek: Trzeba pamiętać, że dancehall to nie tylko zwykłe ruchy ciałem na sali treningowej. To muzyka, emocje, znajomość historii tańca i świadomość tego, co tańczymy.

Co w takim razie jest najtrudniejsze, co sprawia najwięcej problemów początkującym tancerzom?

Kasia Prus: Myślę, że europejskim tancerzom na pewno najtrudniej jest zrozumieć samą naturę dancehallu. Coś, co dla Jamajczyków jest naturalne, nam czasem przychodzi z trudem. Pozycja ciała jest tu zupełnie inna – główną rolę odgrywa ruch miednicy, klatki piersiowej, izolacja. Tańczymy zawsze na niskich (ugiętych) kolanach. I przede wszystkim – nie można poczuć dobrze dancehallu, jeśli nie kocha się tej muzyki. Często dziewczyny (bo to głównie one przychodzą do nas na zajęcia) nie znają utworów, do których tańczymy, później pytają mnie o tytuły i wykonawców, bo zakochują się w tych kawałkach i widać, jak ich ciało zaczyna czuć muzykę. Jeśli ta muzyka cię nie kręci, najprawdopodobniej dancehall nigdy nie będzie twoją prawdziwą pasją.

Na zajęcia chodzą przeważnie kobiety, ale przecież nie jest to styl zarezerwowany wyłącznie dla płci pięknej…

Kasia Prus: Oczywiście. Na Jamajce to mężczyźni są królami imprez. Tam dopiero od niedawna zaczęto uczyć dancehallu w szkołach tańca – głównie za sprawą zainteresowania cudzoziemcom. Dancehall to taniec ulicy, pozwala zapomnieć o codziennych problemach. Pozwala zaistnieć i wyróżnić się w tłumie. Dzieje się to głównie na imprezach. Tam dziewczyny mają dla siebie najwyżej kilka chwil (gdy grają typowe, kobiece melodie). Reszta imprezy należy do facetów. Dancehallowa scena na Jamajce jest zdominowana przez męskich tancerzy. Musimy pamiętać, ze taniec ten ma ściśle określone zasady – są kroki uniwersalne dla wszystkich, kroki typowo męskie oraz kroki zarezerwowane tylko dla kobiet. I tu dziewczyny mają przewagę, bo każda z nas może zatańczyć kroki męskie, ale nigdy odwrotnie. Ale nie zmienia to faktu, że to mężczyźni są prawdziwymi gwiazdami dancehallu i to oni tworzą najwięcej nowych kroków. Fakt, że w Europie przyjęto ten styl tańca jako typowo kobiecy to nieporozumienie i wynika po prostu z braku świadomości tego, czym jest prawdziwy dancehall.

Może ułatwisz zadanie tym, którzy jeszcze zwlekają z rozpoczęciem treningów i przekonasz ich, dlaczego warto tańczyć dancehall?

Kasia Prus: Dancehall to taniec dla każdego, kto lubi tę muzykę. Oldschoolowe, dancehallowe kroki są najprostsze na świecie. Powstały po to, aby każdy mógł je łatwo naśladować i bawić się, tańcząc razem z innymi. A dla tych, którzy chcą trochę bardziej zgłębić jego tajniki, na pewno okaże się fantastycznym sposobem na okazanie emocji. W przypadku dziewczyn – dodatkowym atutem jest uświadomienie własnej kobiecości i wartości, a dla mężczyzn – wyrobienie stylu i zwiększenie pewności siebie.

Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Dancehall - historia, charakterystyka, muzyka, sposób na życie
Dancehall - historia, charakterystyka, muzyka, sposób na życie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.