Joga w ciąży - korzyści, techniki
Joga przez kilka ostatnich lat stała się bardzo popularna. Wykazano, iż uprawianie jogi obniża ciśnienie krwi, poprawia sen i trawienie, wzmacnia mięśnie i stawy oraz zwiększa elastyczność. Joga usuwa zanieczyszczenia z organizmu przez oddech, dzięki czemu możliwe jest sprawne funkcjonowanie wielu narządów, takich jak wątroba, nerki i przewód pokarmowy. Ludzie regularnie praktykujący jogę twierdzą, że czują się mniej zestresowani i wiodą spokojne życie. Zatem joga w ciąży może przynieść nam i dziecku same korzyści. Może warto spróbować?
1. Joga w ciąży - korzyści
Kobiety w ciąży mogą uzyskać dodatkowe korzyści z uprawiania jogi, m.in. zmniejszenie bólu pleców czy zniwelowanie porannych nudności. Jeśli kobieta wykonuje różne asany jogi w okresie ciąży, to również po porodzie może pozostać w dobrej formie.
Joga w ciąży może zwiększyć szanse naturalnego porodu, dobrego samopoczucia w okresie ciąży i przywrócenia kształtów ciała sprzed porodu. Joga w ciąży pozytywny wpływ na psychiczny i fizyczny rozwój płodu wewnątrz macicy.
Różne ćwiczenia jogi wpływają na układ rozrodczy matki i na okolicę miednicy, co spowoduje bezproblemowy przebieg ciąży i zmniejszenie bólu podczas naturalnego porodu. Joga w ciąży pomaga w zapewnieniu przepływu niezbędnych składników odżywczych i krwi dla rozwijającego się w łonie matki płodu.
Głębokie oddychanie lub pranayama (pranayama jest potężnym mechanizmem, pomagającym w dopływie tlenu do organizmu) zapewniają dotlenienie organizmu matki i dziecka, przez co obydwoje czują się lepiej, a dostarczanie tlenu do komórek ciała odbywa się sprawniej. Stosowanie jej podczas ciąży wpływa korzystnie na prawidłowy przepływ krwi maciczno-płodowej.
2. Joga w ciąży - techniki
Joga w ciąży charakteryzuje się wielona technikami oraz zasadami. Poniżej przedstawię kilka z nich.
- Mudry i bandhy - wpływają korzystnie na układ rozrodczy kobiety.
- Medytacja jest traktowana jako narzędzie terapeutyczne, które działa w cudowny sposób na rozwiązywanie konfliktów, nerwic i lęków, występujących często w okresie ciąży. Największą zaletą stosowania asan jogi w czasie ciąży jest to, że pozwalają one na kontakt z dzieckiem, które matka nosi pod sercem.
- Głęboka relaksacja - joga snu lub joga Nidra wpływają korzystnie na kobietę w ciąży, zapewniając psychiczne oraz fizyczne odprężenie, przygotowując zarazem do porodu naturalnego, tak aby przebiegał bez większych niespodzianek.
Praktyka jogi w ciąży może pomóc przygotować twój umysł i ciało do porodu, gdyż pozwala się skupić, skoncentrować i utrzymać dobry stan zdrowia. Asany jogi jako łagodne sposoby utrzymania ciała w dobrej kondycji fizycznej pozwalają skutecznie zminimalizować różne nieprzyjemne objawy ciąży, takie jak poranne nudności i zaparcia. Mogą także pomóc w zwalczeniu napięcia wokół kanału szyjki macicy, umożliwiając w ten sposób przyjście na świat dziecka drogą naturalną bez większych komplikacji.
Techniki oddychania także stają się niezwykle przydatne podczas porodu. Uprawianie jogi w ciąży pomaga w przywróceniu kształtu ciała, macicy, jamy brzusznej i miednicy do pierwotnego wyglądu po porodzie oraz w łagodzeniu bólów pleców i piersi po porodzie.
W czasie dziewięciu cudownych miesięcy na pewno zauważyłaś, że wielkie zmiany zachodzą w twoim organizmie. Joga w ciąży to świetny sposób, aby zwolnić tempo i docenić te zmiany. Joga zachęca, aby być w tej chwili w pełni obecnym. To zachęca do słuchania swojego ciała, aby zaakceptować je takim, jakie jest i poddać się jego zmianom, które z czasem są dla nas niewygodne. Przez delikatne rozciąganie i proste ćwiczenia można poprawić swoje zdrowie fizyczne, zaś medytacja, słynąca ze swych wspaniałych właściwości, pozwala zmniejszyć niepokój, a tym samym poprawić swoje zdrowie psychiczne.