Ćwiczenia na mięśnie skośne brzucha– charakterystyka, ćwiczenia
Mięśnie skośne brzucha wymagają większego nakładu pracy i treningów niż mięśnie proste brzucha. Właściwy plan treningowy pomoże wyrzeźbić i odsłonić mięśnie skośne brzucha. Jakie ćwiczenia na mięśnie skośne brzucha są najskuteczniejsze i w jaki sposób je wykonywać?
1. Charakterystyka ćwiczeń na mięśnie skośne brzucha
Mięśnie skośne brzucha znajdują się po bokach brzucha. Razem z mięśniami prostymi tworzą odpowiednie oparcie dla kręgosłupa. Dzięki odpowiednio wyrzeźbionym i mocnym mięśniom skośnym i prostym brzucha poprawimy postawę ciała.
Mięśnie skośne dzielą się na mięśnie zewnętrzne i wewnętrzne. Mięsień skośny zewnętrzny odpowiada za zginanie kręgosłupa oraz za ruchy tułowia, natomiast mięsień wewnętrzny za skręcanie tułowia w tę samą stronę.
Mięśnie skośne brzucha odpowiedzialne są za kształt naszej talii. Dzięki regularnym ćwiczeniom mięśni skośnych brzucha możliwe jest zrzucenie zbędnej oponki i fałd brzusznych. Jednak wykonywanie samych ćwiczeń na mięśnie skośne brzucha nie sprawi, że zgubimy zbędne kilogramy, należy połączyć je z odpowiednio zbilansowaną dietą.
W odsłonięciu mięśni skośnych brzucha przydatne będą także ćwiczenia interwałowe albo ćwiczenia cardio (jazda na rowerze, pływanie czy bieganie).
Ćwiczenia na mięśnie skośne brzucha mogą stanowić jedno z ćwiczeń siłowych i mogą być wykonywane z dodatkowym obciążeniem, dzięki któremu efekty będą jeszcze szybsze.
2. Ćwiczenia na mięśnie brzucha
Ćwiczenia na mięśnie skośne brzucha są różnorodne i jest w czym wybierać. Jedno jest pewne, mięśnie brzucha pracują podczas wszystkich ćwiczeń: przysiadów, martwego ciągu czy podciąganiu na drążku. Bardzo ważne jest, aby po treningu na mięśnie brzucha wykonać dzień albo dwa dni przerwy, aby mięśnie mogły się lepiej zregenerować.
Jeżeli nie mamy pojęcia, w jaki sposób pracować nad mięśniami skośnymi brzucha, to poniżej przedstawię kilka ćwiczeń na tę partię.
Ćwiczenie deska w podporze bokiem – podpieramy się na jednym przedramieniu bokiem. Ciało powinno być oparte o stopy i przedramię, tułów podniesiony, nie styka się z podłożem. Kręgosłup w jednej linii. Wszystkie mięśnie powinny być napięte. Taką pozycję można utrzymywać przez 30 sekund albo delikatnie podnosić i opuszczać tułów.
Skręty tułowia z obciążeniem – siadamy na podłodze, nogi zgięte w kolanach. Do rąk chwytamy obciążenie. Plecy powinny być wyprostowane. Stopy odrywany od podłogi i skręcamy tułów wraz z obciążeniem raz w jedną raz w drugą stronę.
Ćwiczenie Spiderman – ten rodzaj ćwiczenia na mięśnie skośne brzucha, wykonujemy w podporze. Dłonie i palce u stóp powinny być oparte o podłoże. Plecy w jednej, prostej linii. Ciągniemy raz prawą, raz lewą nogę jak najwyżej i opuszczamy do podporu.
Deska z kręceniem tułowia – wykonujemy klasyczną deskę, czyli podpór na przedramionach i palcach u stóp. Trzymamy stabilnie pozycję, dodając do niej naprzemienne skręty tułowia.
Wszystkie ćwiczenia na mięśnie skośne brzucha powinny być wykonywane na sam koniec treningu. Praca nad mięśniami skośnymi brzucha jest żmudna i bardzo ciężka, jednak warta tego poświęcenia, jeżeli chcemy, aby mięśnie zostały widocznie zarysowane.