Piłka gimnastyczna – wybór, zalety, rodzaje
Piłka gimnastyczna jest przyrządem, który można wykorzystywać do wielu rodzajów ćwiczeń. Piłka gimnastyczna doskonale sprawdza się podczas ćwiczeń na kręgosłup oraz ćwiczeń rehabilitacyjnych. Piłki gimnastyczne mogą mieć różne rozmiary i różną wagę, dlatego każdy znajdzie odpowiednią piłkę do swoich potrzeb. Jakie ćwiczenia można wykonywać z pomocą piłki gimnastycznej?
1. Piłka gimnastyczna – wybór
Piłka gimnastyczna została wymyślona już w latach 60. Piłki gimnastyczne są różnej wielkości i są piłkami dmuchanymi. Piłka gimnastyczna znalazła wiele zastosowań, zaczęto używać jej do ćwiczeń korekcyjnych, wzmacniających i rehabilitacyjnych. Oprócz tego piłkę gimnastyczną wykorzystuje się podczas wielu zajęć w klubach fitness, m.in.: zdrowy kręgosłup, TBC, pilates czy aerobik.
2. Piłka gimnastyczna – zalety
Praca z piłką gimnastyczną przynosi ćwiczącemu wiele korzyści. Ćwiczenia na piłce gimnastycznej pomagają poprawić równowagę i koordynację ciała. Piłka gimnastyczna jest bardzo odpowiednim przyrządem i podparciem dla kręgosłupa, jej wypukły kształt pozwala pracować nad zachowaniem równowagi, w związku z czym angażuje do pracy wiele mięśni.
Piłka gimnastyczna pozwala pracować nad mięśniami głębokimi, które są podstawą do utrzymania prawidłowej i poprawnej postawy ciała. Ćwiczenia gimnastyczne niwelują wady postawy. Podczas ćwiczeń na piłce gimnastycznej można popracować nad swoją koncentracją.
3. Piłka gimnastyczna – rodzaje
Na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów piłek gimnastycznych, poniżej przedstawię kilka z nich.
- Klasyczna piłka gimnastyczna – jest wykonana z materiału antypoślizgowego, co ułatwia wykonywanie na niej ćwiczenia. Jej średnica może wynosić nawet 75 cm. Klasyczna piłka gimnastyczna może być cieńsza i grubsza, ta grubsza jest o wiele bardziej wytrzymała.
- Piłka z wypustkami – różni się od piłki klasycznej, tym, że na jej powierzchni umieszczone są gumowe, małe wypustki. Dzięki kolcom mamy możliwość dodatkowego masażu mięśni. Nadaje się idealnie do ćwiczeń dla kobiet w ciąży, można jej używać podczas ćwiczeń zdrowego kręgosłupa.
- Podłużna piłka gimnastyczna – jej kształt odbiega od klasycznej piłki gimnastycznej. Zazwyczaj jest podłużna i doskonale nadaje się do ćwiczeń rehabilitacyjnych.
- Gumowy dysk – jest to płaska piłka wypełniona powietrzem. Z jednej strony jest gładka, z drugiej strony ma wypustki. Idealnie nadaje się do pracy nad równowagą i postawą ciała.
- Piłka bosu – jest to piłka gimnastyczna wypukła z jednej strony. Można na niej trenować równowagę, ale także mięśnie rąk, gdyż niektóre piłki bosu posiadają specjalne uchwyty.
Piłka gimnastyczna nie jest drogim wydatkiem. Za klasyczną piłkę zapłacimy nawet 50 złotych, jednak za bardziej profesjonale piłki gimnastyczne zapłacimy nawet 200 złotych.
Do każdej profesjonalnej piłki gimnastycznej powinna być dołączona specjalna pompka, dzięki której można dopompować piłkę. Kupując piłkę gimnastyczną, należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana oraz na jej grubość. Dodatkowym atutem piłki gimnastycznej będą posiadane atesty, o które warto zapytać, kupując piłkę.