Plan treningowy – zasady, ćwiczenia, dieta
Wiele kobiet, pragnąc zadbać o swoją sylwetkę rozpoczyna przygodę z klubem fitness. Inne podejmują się ćwiczeń we własnym zakresie. Oczywiście w przypadku zorganizowanych zajęć, z zasady prowadzą je wykwalifikowani instruktorzy, posiadający odpowiednią wiedzę i umiejętności. Czy powierzając się w ręce specjalistów, należy dodatkowo prosić o indywidualny plan treningowy? Poniżej dowiesz się wszytskiego co należy wiedzieć o planie treningowym.
1. Plan treningowy - zasady
Plan treningowy powinien być rozpisany indywidualnie pod każdego trenującego. Profesjonalny plan treningowy powinien zawierać wszystkie informacje, o których powinien wiedzieć ćwiczący. Plan treningowy powinien zawierać:
- rodzaj ćwiczenia;
- rozpiskę, w jaki sposób wykonywać ćwiczenie;
- liczbę powtórzeń i serii;
- przerwy między ćwiczeniami i seriami;
- częstotliwość treningów.
Plan treningowy powinien także uwzględniać ćwiczenia rozpoczynające każdy trening – rozgrzewkę oraz ćwiczenia, którymi należy zakończyć każdy trening – rozciąganie.
Plan treningowy powinien być ułożony przez profesjonalnego trenera personalnego i nie powinien być w żaden sposób przez nas modyfikowany. Plan treningowy jest zmieniany i modyfikowany co pewien czas, ale tylko i wyłącznie pod okiem profesjonalisty.
Jeżeli ktoś chce podjąć ćwiczenia fizyczne, ale sam nie jest w stanie ułożyć odpowiedniego planu treningowego, to skorzystajmy z usług trenera personalnego. Dzięki ułożeniu profesjonalnego planu treningowego, mamy większą szansę uniknięcia kontuzji i urazów. Trener personalny dostosuje także odpowiednia ilość powtórzeń i serii do danej osoby.
Ważne jest, aby pamiętać o tym, że każdy plan treningowy musi współgrać z odpowiednio zbilansowaną dietą.
2. Plan treningowy - ćwiczenia
Ćwiczenia w planie treningowym powinny być dostosowane do umiejętności i potrzeb danej osoby. Ilość powtórzeń również powinna uwzględniać cele i założenia ćwiczącego.
Plan treningowy można oprzeć na ćwiczeniach ogólnorozwojowych, które będą angażowały do pracy wszystkie partie mięśniowe. Jednak jeżeli zaczynamy swoją przygodę z ćwiczeniami, to warto zacząć od prostych powtórzeń na maszynach w siłowni.
Plan treningowy powinien także być dokładnie rozplanowany na każdy tydzień, chodzi o to, że pomiędzy treningami należy robić 1 lub 2 dni przerwy, aby mięśnie mogły się zregenerować. Treningi powinny być wykonywane od 3 do 6 razy w tygodniu w zależności od poziomu zaawansowania. Każdy plan treningowy powinien być rozpisany na 5 do 8 tygodniu. Po tym czasie należy napisać nowy plan treningowy. Zmiana planu treningowego jest ważna, ponieważ mięśnie przyzwyczajają się do danych ruchów i mniej się rozwijają.
3. Plan treningowy - dieta
Każdy plan treningowy powinien współgrać z dietą. Chodzi o to, że możemy ściśle trzymać się planu treningowego, a nie stosować się do planu dietetycznego. To wielki błąd, popełniany zwłaszcza wśród osób rozpoczynających swoją przygodę z treningami.
Plan dietetyczny jest podstawą w walce o wymarzoną sylwetkę, a plan treningowy jest dodatkiem do niego. Wbrew pozorom ciężej jest zastosować się do planu dietetycznego niż do planu treningowego.
Jedno jest pewne, połączenie ze sobą tych dwóch elementów zagwarantuje ćwiczącym spektakularne efekty: szybkie spalanie kalorii, lepszą kondycję fizyczną, jak i jędrność skóry.