Fonoforeza - co to jest, wskazania, przeciwwskazania
Fonoforeza to zabieg z zakresu rehabilitacji, który polega na wprowadzeniu do tkanek leku przy użyciu ultradźwięków. Zabieg fonoforezy jest bardzo pomocny w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, stanów zapalnych, a także przebytych urazów. Kiedy warto poddać się zabiegowi fonoforezy? Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?
1. Czym jest fonoforeza?
Fonoforeza jest całkowicie bezbolesnym zabiegiem z zakresu rehabilitacji. W trakcie wykonywania fonoforezy specjalista posługuje się urządzeniem emitującym ultradźwięki. Przy pomocy mikromasażu wprowadza do tkanek pacjenta lek w formie żelu.
Fonoforeza wykorzystująca właściwości ultradźwięków jest szczególnie polecana osobom z chorobą zwyrodnieniową stawów. Dobrze sprawdzi się również w przypadku stanów zapalnych, czy tzw. łokcia tenisisty. Pojedynczy zabieg fonoforezy trwa 10-15 minut.
2. Fonoforeza - wskazania do przeprowadzenia terapii
Terapia fonoforezą działa przeciwbólowo, rozluźniająco, przeciwzapalnie, a także zabliźniająco. Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są następujące dolegliwości bólowe:
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- blizny,
- łokieć tenisisty,
- kolano skoczka,
- zespół bolesnego barku,
- ostrogi kości piętowej,
- haluksy,
- nerwobóle,
- bóle poamputacyjne,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- zesztywniające zapalanie stawów kręgosłupa,
- zwapnienia tkanek miękkich,
- przebyte urazy, zwichnięcia, złamania czy stłuczenia
- przykurcze mięśni,
- zespół Sudecka,
- szczękościsk.
3. Fonoforeza - jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?
Przed wykonaniem fonoforezy, specjalista powinien przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem. W wielu przypadkach zabieg nie może być przeprowadzony ze względu na pewne przeciwwskazania. Fonoforezy nie należy przeprowadzać u osób, które:
- cierpią na nowotwór,
- mają pooperacyjny, bakteryjny lub wirusowy stan zapalny,
- borykają się z zaburzeniem krzepliwości krwi,
- mają nerwicę,
- chorują na miażdżycę,
- cierpią na niewydolność krążenia,
- cierpią na chorobę wieńcową,
- mają wszczepiony rozrusznik serca,
- cierpią z powodu schorzeń urologicznych lub nefrologicznych,
- borykają się z nerwobólami nieznanego pochodzenia,
- mają padaczkę,
- są uczulone na lek, podawany w trakcie fonoforezy.
Dodatkowo, zabiegu fonoforezy nie należy przeprowadzać u dzieci, a także kobiet ciężarnych.
Musisz to wiedzieć
4. Leki podawane w trakcie zabiegu fonoforezy
Zabieg fonoforezy nie jest bolesny i zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut. Fizjoterapeuta przeprowadzający fonoforezę w pierwszej kolejności aplikuje odpowiedni lek miejscowo na skórę pacjenta. Chwilę później przykłada urządzenie emitujące fale ultradźwiękowe do jego ciała. Do przeprowadzania zabiegu fonoforezy wykorzystuje się fale ciągłe lub fale impulsowe.
Jakie leki podaje się w trakcie zabiegu fonoforezy?
Zazwyczaj są to żele przeciwzapalne, żele przeciwbólowe, żele poprawiające ukrwienie. W wielu przypadkach stosuje się również żele borowinowe oraz substancje, które zmiękczają blizny. Warto nadmienić, że środki te są ustalane przez lekarza. Podawanie środków leczniczych przy użyciu ultradźwięków sprawia, że substancje znacznie szybciej wnikają do tkanek.
Aby fonoforeza przyniosła oczekiwane rezultaty, pacjent powinien poddać się co najmniej 10 zabiegom (w ustalonej przez lekarza częstotliwości).