Jak zmienia się twarz z wiekiem?
Od wielu lat wiadomo, że wraz z postępującym procesem starzenia się skóry zmienia się również wygląd naszej twarzy. Owal twarzy staje się nieregularny, skóra staje się wiotka i mało jędrna. Patrząc na kontur twarzy, można odnieść wrażenie jakby ulegała ona wpływom siły grawitacji. Rzeczywiście tak jest. Jednak zmiany te są również wynikiem zmian zachodzących w obrębie twarzy. Co się dzieje z kośćmi twarzy, gdy się starzejemy?
1. Lifting twarzy to za mało?
Lifting twarzy oraz inne procedury redukujące zmarszczki są od dawna stosowane przez ludzi, którzy chcą odwrócić oznaki starzenia się. Nowe badania sugerują, że w celu przywrócenia młodzieńczego wyglądu nie wystarczy jedynie naciągnięcie luźnej skóry. W trakcie corocznych spotkań American Association of Plastic Surgeons w San Antonio (USA) przedstawiane są badania, które sugerują, że w przyszłości w celu odmłodzenia twarzy będą wykonywane operacje umożliwiające przywrócenie dawnej struktury kości twarzy, a dopiero później wykonywany będzie lifting twarzy. Badania opublikowano w czasopiśmie „Journal of Plastic and Reconstructive Surgery”.
2. Zmiany w obrębie kości w wyniku starzenia się
Recenzja opierała się na przykładzie zbioru 120 skanów tomograficznych twarzy uzyskanych od chirurgów plastycznych. Na ich podstawie dokonano pomiaru zmian, które wystąpiły wraz z upływem czasu w obrębie kości twarzy. Skany nie były powiązane ze sobą pod względem medycznym i podzielone zostały według płci oraz wieku. Czterdzieści skanów kości twarzy (w tym 20 skanów kości mężczyzn oraz 20 skanów kości kobiet) podzielono na trzy grupy wiekowe. W pierwszej znalazły się osoby w wieku od 20 do 36 lat, w drugiej od 41 do 64 lat, a w trzeciej osoby powyżej 65 roku życia. Naukowcy za pomocą specjalnego programu komputerowego dokonali pomiaru długości, szerokości oraz kąta żuchwy lub kości szczęki. Następnie porównali oni wyniki dla każdej z grup. Wykorzystanie w badaniu skanów tomografii komputerowej umożliwiło wykonanie dokładniejszej rekonstrukcji trójwymiarowej kości twarzy oraz zwiększyło dokładność pomiarową badania.
Badacze stwierdzili, że kości szczęki, stanowiące podstawę dolnej powierzchni twarzy, rozwijają się wraz z wiekiem. Każda zmiana w obrębie szczęki wpływa na wygląd estetyczny twarzy. U starszych osób zaobserwowano znaczny wzrost kąta żuchwy, co w efekcie powoduje zmiany w wyglądzie dolnej części twarzy. Wraz z upływem lat dochodzi także do zmniejszenia długości oraz wysokości szczęki. Pomiary wykazały również, że wraz z wiekiem dochodzi do istotnego spadku wielkości szczęki, a tym samym spadku oparcia tkanek miękkich dolnych partii twarzy. Utrata objętości kości szczęki może być przyczyną zwiotczenia skóry, a także zmiany owalu twarzy. Wraz ze spadkiem objętości tej kości dochodzi do zmniejszenia wsparcia dla tkanek miękkich, co w konsekwencji wpływa na wygląd starzejącej się skóry twarzy oraz szyi.
Lekarze już od dawna wiedzieli, że główną przyczyną starzenia się twarzy jest grawitacyjne opadanie tkanek oraz utrata elastyczności skóry. Ponadto wiedzieli oni również o tym, że wraz z wiekiem dochodzi do zmian w obrębie kości, ale nie zdawali sobie sprawy, że aż do tego stopnia ma to wpływ na wygląd twarzy w późniejszym wieku.